Kıvanç Minopolis’i çok sevdi

Açıldığı günden bu güne binlerce çocuğa kapılarını açan Bakırköy Marmara Forum’daki Minopolis Çocuklar Şehri, yılda 250 bin çocuğun meslekleri deneyimlemesini sağladı. Minopolis’e özgü senaryolarla büyüklerin dünyasına hazırlanan çocuklar, hem eğlendi hem öğrendi.
Geçtiğimiz haftasonu Şehrin Çocuk Hali sayesinde oğlumla çok güzel bir gün geçirdik. Kıvanç henüz 3,5 yaşında olmasının getirdiği kararsızlıkla birlikte hergün farklı bir mesleğe ya da süper kahramanlığa uyanıyor. Bugün okula Batman olarak gitti, fakat dün Spiderman’di. Aynı zamanda da itfaiyeci ve korsan! Yani mesleklere ve kahramanlığa ilgimiz büyük. Mesleklere olan ilgisi şuan yalnızca kullandıkları malzemeler ve giysiler yönünde fakat benim isteğim neler yaptıkları ile ilgili bilgi sahibi olması. Elbette önümüzdeki 20 sene meslek seçmesini beklemeyeceğiz ama ilgisi olan mesleklere yönelik eğilimlerde bulunabilmemiz için deneyimlemesini ve heyecanını görmek istiyorum. E ne yapalım anne içgüdüsü. “Benim oğlum hem koşuyor hem de obua çalıyor” gibi… Hepimizin çocuğu üstün yetenekli evet 🙂

Aslında Viyana Üniversitesi uzmanları tarafından çıkan bu meslekleri çocuklukta deneyimleme fikri, Arel Üniversitesi akademisyenlerinin çalışmaları ile Türk Kültürüne adapte edilmiş. İçeriye girdiğinizde oldukça avrupai bir hava var. Hijyen ilk dikkat çeken öğelerden biri. Maalesef benzer etkinlik merkezlerini deneyimlediğimde hijyen ve havalandırma sebebiyle tekrar gitmeme kararı almıştık.


GERÇEK HAYATIN PROVASI
Minopolis’ te 4-14 yaş grubu çocuklar, kendilerine uygun boyutlarda tasarlanmış işyerlerinde -hastane, itfaiye, TV stüdyosu, banka, fabrika vb.- rol oynama yoluyla 100 kadar iş kolunu tecrübe ediyor. Psikolog ve eğitimcilerin desteğiyle geliştirilen rol oynama modelleri, temalı istasyonlarda çok gerçekçi bir şekilde yaşatılıyor. Örneğin Minopolis’de itfaiyeci olmak isteyen çocuk, başka hiçbir yerde yapamayacağı şekilde gerçek bir yangını söndürebiliyor. Çocuklar böylece gerçek dünyayı daha doğru algılıyor; yönetimi, liderliği, ekip ruhunu ve toplu olarak hareket etmeyi tecrübe ediyorlar.

Çocuğunuz siz işyerinize giderken tamamen bir balon hayal ediyor, aklındaki kümenin içini doldurabilmesi için de Minopolis çok faydalı oluyor. Meslekleri tanıtığı bir aktivite merkezi sayesinde analitik düşünme becerisine sahip oluyor. Böylelikle işyerinizi kaydıraklar ve uçan balonlarla dolu biryer yerine, herkesin çalışıp görevini yaptığı, iş bilgisayarları ve abiler- ablalarla dolu bir yer olarak hayal edebiliyor. (Peşinizden tekrar gelmek istemeyecektir :))

Minopolis’i deneyimlediğimizden beri Kıvanç artık markete gittiğimizde kasada sıra beklerken huysuzlanmıyor. Çünkü kasadaki abinin müşterilerin aldığı ürünlerin barkodunu okutması gerektiğini biliyor. Ya da bankaya gittiğimizde neden orada olduğumuza dair bilgi sahibi oluyor. İtfaiye arabası gördüğünde yalnızca aracın sesi ve kırmızısından etkilenmek yerine, o itfaiyecilerin neden biryere ulaşmaya çalıştıklarını ve yangın sırasında ne yapacaklarını biliyor. En çokta işimize yarayan kısım dişçi deneyimi oldu! Artık dişçi koltuğuna oturmanın o kadar da korkulacak birşey olmadığını, doktorun kullandığı malzemelerin ne işe yaradığını öğrendi.www.minopolis.com.tr 

Bir diğer konu da instagramda fotoğraf ve video paylaştığımda sorduğunuz soruların yanıtları olacak. Kıvanç henüz 3,5 yaşında fakat Minopolis’in yaş sınırı minimum 4 yaş. Etkinlik günü merkez, bloggerlara özel bir insiyatif kullanarak sizlere deneyimlerimizi aktamamız için 4 yaş altı çocuklarımızın da Minopolisi deneyimlemesine izin verdi.

Fakat içeriyi merak eden ebeveynleri ve çocukları kırmamak adına girişte kullanım yaşını belirterek yine de gelenleri geri çevirmiyorlar. 4 yaş altı çocukların içeride kullanabileceği kaydırakların ve top havuzunun olduğu bir alan da mevcut. Israrla sormam üzerine yakın zamanda 2-4 yaş için birçok etkinliğin yapılacağı yeni bir kurulum tasarladıklarını ve 2-4 yaş arası çocukların da yararlanabileceği bir bir sisteme geçileceğini belirttiler.

www.sehrincocukhali.com

HER AŞAMADA GÜVENLİK

Minopolis İstanbul’da ileri teknolojiye dayalı bir takip sistemi var. Giriş yapan her çocuğa ve ona eşlik eden yetişkine birer RFID (radyo frekansı ile tanımlama) bileklik veriliyor. Bu bilekliklerle ikisinin de takip edilmesi sağlanıyor. Minopolis’e bir yetişkin eşliğinde giren çocuk Minopolis’den ancak yine aynı yetişkin eşliğinde çıkabiliyor. Minopolis İstanbul’un tasarımı da çocuklar için tamamen güvenli. Keskin kenarlar, parmakların üzerine kapanan kapılar gibi çocuklara zarar verebilecek yapılar yok. Minopolis İstanbul’un tasarımı, engelli çocuklara da uygun.

Umarım sizler de Minopolis’i deneyimleyip çocuğunuzla keyifli vakit geçirir, deneyimlerinizi bana iletirsiniz.

Minopolis Facebook: https://www.facebook.com/minopolisistanbul

Sevgiler,

Socialmom


1 Yorum

  1. fehmi ORAK dedi ki:

    kampanyanız beğendim paylaştım torunum için denemek istiyorum ürününüzü

Yorum bırak (*Yıldızlı alanların doldurulması zorunludur)

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.