Batı Anadolu Grubu’nun 50. Yıldönümü dolayısıyla hayata geçirdiği Ege Bölgesi’ni kapsayan “İyi Pazarlar” projesi, hem yetişkinlerin, hem de gelişme çağındaki çocukların kaliteli ve sağlıklı bir yaşam sürdürmeleri için yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı geliştirmelerine katkıda bulunmak amacıyla biz bloggerları da bu projeye dahil ederek hep birlikte Milas Pazarını ziyaret ettik.

IMG_3453 kopya

IMG_3434 kopya

, IMG_3473 kopya IMG_3442 kopya

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Birbirinden değerli kişiler ile tanışma fırsatı bulduğum bu gezide, aynı zamanda pazar yerinde esnaflar ve Milas’ın yerli halkını gözlemleme fırsatım oldu. Köy ve kasabalarda hala pazar kültürü olması ve insanların tüm yiyeceklerini taze ürünlerden seçmesi sağlık açısından çok faydalı. Şehir şartlarında hazır yemek ve fastfood’a yönelerek gitgide artan sağlık problemleri aslında çözümün kültürümüzün en derininde yattığını gösteriyor. projesinin amacı aslında halkla doğrudan temas, diyetisyen sohbetleri, vücut analizleri, bilgilendirici yayınlar ve ödüllü eğlence aktivitelerini içeriyor. Halkı diyetisyen ile birebir buluşturarak sağlıklı yaşamın adımlarını atmalarına yardımcı oluyor. Taze ürünler ile beslenmenin yanı sıra kilo kontrolü ve sağlık durumuna göre beslenme de sağlıklı yaşamın en önemli etkenlerinden biri. Sağlık Bakanlığının da projeyi destekliyor olması eminim daha fazla kişiye ulaşmalarını sağlayacaktır. Sağlık adına atılan bu adımı ben gönülden destekliyorum.

Birbirinden değerli kişiler ile tanışma fırsatı bulduğum bu gezide, aynı zamanda pazar yerinde esnaflar ve Milas’ın yerli halkını gözlemleme fırsatım oldu. Köy ve kasabalarda hala pazar kültürü olması ve insanların tüm yiyeceklerini taze ürünlerden seçmesi sağlık açısından çok faydalı. Şehir şartlarında hazır yemek ve fastfood’a yönelerek gitgide artan sağlık problemleri aslında çözümün kültürümüzün en derininde yattığını gösteriyor. İyi Pazarlar projesinin amacı aslında halkla doğrudan temas, diyetisyen sohbetleri, vücut analizleri, bilgilendirici yayınlar ve ödüllü eğlence aktivitelerini içeriyor. Halkı diyetisyen ile birebir buluşturarak sağlıklı yaşamın adımlarını atmalarına yardımcı oluyor. Taze ürünler ile beslenmenin yanı sıra kilo kontrolü ve sağlık durumuna göre beslenme de sağlıklı yaşamın en önemli etkenlerinden biri. Sağlık Bakanlığının da projeyi destekliyor olması eminim daha fazla kişiye ulaşmalarını sağlayacaktır. Sağlık adına atılan bu adımı ben gönülden destekliyorum.

Uzmanlar tarafından vücut analizleri yapılan ve beslenme tavsiyeleri verilen vatandaşlar ise “Sözüm Söz” diyerek listeyi doğru uygulama ve sağlıklı beslenme sözü veriyor. Proje kapsamında İl Sağlık Müdürlüğü işbirliğiyle gerçekleştirilen “Sözüm Söz” uygulaması ile diyetisyenler, “İyi Pazarlar” Projesi’ne katılan kişilerin vücut analizlerini yapıp çeşitli tavsiyelerde bulunduktan sonra, katılımcı aile hekimi kontrolünde sağlıklı beslenme kurallarına ve fiziksel aktivite önerilerine uyacağına dair “Sözüm Söz” anlaşmasını imzalıyor. Diyetisyen katılımcıdan onay alması halinde bir sonraki pazar ziyaretinde, katılımcının vücut analizlerini yapıyor ve kaydettiği gelişmelerle ilgili geri bildirimde bulunuyor.

Aynı zamanda, proje kapsamında çocuklara yönelik yazılan, içeriğinde doğru beslenme, sağlıklı büyüme için vücudun hangi besinlere ihtiyaç duyduğunu anlatan “Domates, Biber, Patlıcan” kitabı ise bin 750 kişiye sunuldu. Çocuklara eğlenceli anlatımla sağlıklı beslenmenin büyümedeki önemini anlatarak geleceğe de güzel bir yatırım yapılıyor. Tv reklamları ve büyük marketlerdeki rengarenk reyonlar çocukları maalesef abur cubura yönlendiriyor. Fakat bu tip hazır gıdalar çocukların gelişimini olumsuz etkiliyor. Kendi evimde de sık sık sağlıklı beslenmenin önemini dile getiriyor olduğum için projenin çocuk kısmı da beni çok mutlu etti.

“İyi Pazarlar” Ege’nin 20’yi aşkın geleneksel pazarına, gezici bir araçla yıl boyunca 100’ü aşkın ziyaret gerçekleştirdi. Umarım ülkemizde sık sık bu tarz sosyal sorumluluk projelerine yer verilir.

Bu proje sayesinde tanıdığım Batı Anadolu Grubu‘na, değerli blogger arkadaşlarıma, geçirdiğimiz keyifli gün için teşekkür ederim. Projeyle ilgili daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Web: www.iyipazarlar.com.tr 

Sevgilerimle,

Socialmom


Yorum bırak (*Yıldızlı alanların doldurulması zorunludur)

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.