Geçtiğimiz hafta Taksim Point Hotel de FikirAnnesi.com aracılığıyla düzenlenen, Uzman Diyetisyen Selahattin Dönmez’in basının ve bloggerların sorularını yanıtlayıp, süt gerçekleri hakkında bilgi verdiği harika bir toplantıya katıldım. Her zaman söylerim, bilgi benim için herşeyden daha değerli. Öğrendiklerim benim en büyük hazinem. Bu bilgileri size aktarmakta benim için en büyük keyif. Ne demiştik, “hepbirlikte öğreniyoruz” 🙂

Öncelikle konuya market sütleri ile başladık, Selahattin Dönmez bizleri Pastorize Süt, UHT süt, Günlük Süt ve diğer süt çeşitleri hakkında bilgilendirdi. Şimdi sizlerle Selahattin Dönmez ile gerçekleştirdiğimiz sohbetten notlar paylaşıyorum.

10404307_10153279535574593_2034147962587113815_n

“Pastorize süt” nedir? Pastorize süt dedigimiz 72-80 derece arasi bir isida 16 saniye kaynatilan, icerisine hicbirsey katilmadan, icinden hicbir sey cikarilmadan sogutulan süt anlamina geliyor. Iste cama ister kutuya koyuluyor. 3- 12 gun taze kaliyor. Actiktan sonra 2 gun icerisinde tuketilmesi gerekiyor.
UHT süt nedir? 135- 150 derecede 1-2 saniye icerisinde uygulanan ısıtma islemi. Pastorizasyon isleminden farki, %5 zararli ve zararsiz mikroplarin öldürülmesi anlamina geliyor.
Sütü neden iciyoruz?
A vitamini kaynagi, cok saglikli yağ asitleri var, B2 kaynagidir, kalsiyum kaynagidir. “Sütteki, uht ya da pastorizasyon islemi sirasinda ölen faydali bakterileri baska besinlerden de alabiliriz, sütte onemli olan bu 4 faydali besini alalim.” Diyor  Selahattin Dönmez.
Kaynatma islemi nedir?

Sütü tencerede 70- 80 derecede 5-10 dakika kaynatarak pastorizasyona yakin bir islem saglayabilirsiniz. Ama sagliksiz mikroorganizmalari tam olarak yokedemeyiz. Açık sutlerde koliform sayilari olmasi gerekenin yuzlerce kat ustunde. Kaynatmanin suresini iyi kontrol edemezseniz besin kayiplari artar. (15-20 dk)

Sütteki laktozu, proteini, yagı almak gerekiyor. Bu degerlerin yapisi pastorizasyon ve uht islemi ile bozulmuyor. Ama kaynatma ile bozuluyor.

– Uht ve pastorizasyondaki sütün besin degerleri aynidir.

– Evde kaynatilan sütün en cok vitamin degeri olüyor. Brusella (hastalik yapan ve ölümlere sebep olan bir mikrop) riski oldukca fazla ve bu evde kaynatma ile yokedilemiyor.

– Sütün demir degeri cok azdir. Süt demir kaynagi degildir. Peki süt demirin emilimini azaltir mi? Hayir azaltmaz. Süt yumurta ve ekmek yediniz. Ya da ispanakla yogurt yediniz, bu demirin emilimini etkilemez. Kahvaltida 1-2 bardak cay ictiniz, bu kahvaltida aldiginiz demiri öldürmez. Besinleri normal ölcülerde tukettiginiz surece (gunde 3 porsiyon süt urunleri) demirin emilimini azaltmazsiniz.

– Cocuk beslenmesi icin; aldigi kalsiyum kaynaklarini cesitlendirmek gerekir. Süt- yogurt- peynir cesitlerinin tumunu tuketmelidir. Sadece süt icmesi yetmez. – Sütün icine eklediginiz sey (kakao- kahve- keci boynuzu tozu, pekmez vs) sütün değerini öldürmez. – Kutu süt mü- cam sise mi? Günlük cam sise sütler daha az pastorizasyona tabii tutulur. Tek farki odur. Sütün icerisindeki b2 vitamini ısıga duyarlidir. O yuzden kutu süt tuketmeliyiz der @selahattindonmez

– Uht sutteki karton kutular 6 kattan olusuyor. Işık ve hava geçirmiyor. En teknolojik saklama sistemi budur. ( #Tetrapak )

– En sagliklisi hangisidir? 

Hepsi sagliklidir. Cesitlendirmek lazim. Arada pastorize, bazen de uht tuketmek gerekir.

– Kutu sütlerin icinde katki maddesi varmıdır?

Hicbir kutu sütün icerisinde katki maddesi yoktur. Kutu sutun icerisine birsey ekleyemezsiniz ve birsey cikaramazsiniz. Uht sütler son kullanma tarihinden birkac ay bile gecse bozulmayabilir cunku hic hava ve ışık gecirmez. Pastorize sutler daha cabuk bozulur.

fotoğraf 1

Not: Yukarıdaki söylemler tamamiyle toplantıdan notlardır. İfadelerin hiçbirisi bana ait değildir ve Uzman Diyetisyen Selahattin Dönmez’in süt hakkında anlattıkları aktarılmıştır. 

Sevgiler,

Socialmom

 


Yorum bırak (*Yıldızlı alanların doldurulması zorunludur)

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.