Her ne kadar göremese de çocuğunuz karnınızın içinde bir kardeş olduğunu anlayabilir ve daha doğumdan önce kendisinin artık bir abla ya da ağabey olacağını hissedebilir. Bu süreçte ona yardımcı olmak sizin elinizde.

Her ne kadar göremese de, bebeğiniz daha doğmadan, anne karnında deneyimlerinizin çoğunu tecrübe eder. İnsan seslerini ve çevresel sesleri duyabilir, hissettikleriniz kanındaki hormon seviyesini etkiler. Hatta yediklerinizin tadını, belli bir noktaya kadar hissedebilir.

Ve tüm bu olanlar büyük çocuğunuz için sınırsız bir merak ve heyecan demektir!

Bebeğin büyüdüğünü anlamak

Gebelikte yedinci ay itibariyle, doğmamış bebeğiniz dinlemeye başlar ve sesleri öğrenir.

Araştırmalar bu aşamada, fetüslerin erkek, kadın, genç, yaşlı seslerini ayırt edebildiklerini ve artan kalp atışları ya da güçlü tekmeleriyle onlara farklı tepkiler verdiklerini gösteriyor. Tam olarak ne dendiğini tabii ki anlamıyorlar, ancak farklı seslerin değişik tonlamalarından bir hafıza oluşturabilecek durumdadırlar. Yenidoğanların, rahimden beri en çok maruz kaldıkları anne sesini rahatlıkla ayırt etmelerinin sebebi budur.

İlk çocuğunuz doğumdan önce kardeşiyle bağ kursun

İlk çocuğunuzu hamilelik sürecinize dâhil etmek için içinizde büyüyen bebeği hissetmesini sağlayın. Gün içinde çocuğunuzla birlikte rahatlamak için bir zaman dilimi belirleyin ve onu karnınızdaki “şişkinlik” ile konuşması, hatta ona şarkı söylemesi için cesaretlendirin.

Başını karnınıza koyarak bebekle iletişime geçmesini günlük düzeninizin bir parçası haline getirin, hatta her seferinde bebeğe aynı şarkıyı söylemesi için onu cesaretlendirin. Doğmamış bebeğiniz abla/ağabeyinin sesini ve şarkısını öğrenecek ve doğumdan sonra onu her duyduğunda tepki verecektir. Başını dikebilir, tekmeler atabilir, hatta tanıdığı şarkıyla sakinleşebilir. Çocuğunuza, karnınızdaki bebeğin onu tanımaya başladığını anlatın. Bu, kardeşler arasındaki bağların kurulması için harika bir başlangıçtır.

Prima SevgiUykuOyun Logo (Beyaz Zemin)

“Şişkinlik” ile bağ kurmanın diğer yolları

Araştırmalar, karına ulaşan tek şeyin ses olmadığını gösteriyor. Doğmamış bebeğiniz değişen tatlara karşı da hassastır! Bazı aromalar, tabii şimdilik, amniyotik sıvının tadındaki değişiklikler gibi. Bir dahaki sefere aile yemeğiniz sırasında, çocuğunuza içinizdeki bebeğin de bu yemeği tattığını anlatın.

Duruma biraz mizah katmak için, büyük çocuğunuza yemeklerin göbek bağınızdan geçerek bebeğe nasıl ulaştığını öğretin; mesela çok fazla sarımsak yediğinizde bebeğin nasıl tepki vereceğini taklit ederek onu güldürün. Ayrıca, yenidoğan bebeklerin nasıl giyindiğinden, onlara neler alındığından bahsederek, kendisinin büyük olduğunu hissettirin.

Yatma vakti geldiğinde, çocuğunuza bebeğin de onun gibi masal dinlediğini, uykuya geçtiğini ve rüyalara daldığını hatırlatın. Bebeğin gelişini beklemeyi büyük çocuğunuz için olabildiğince eğlenceli bir deneyim haline getirin ve ona güven vermek için sık sık kucaklamayı unutmayın.

Bu ve tüm yazılara buradan ulaşabilirsiniz. www.prima.com.tr ye üye olup uzmanların bebek bakımı konusundaki içeriklerine ulaşma ve ücretsiz bez kazanma şansına sahip olun!

Sevgilerimle,

Socialmom


1 Yorum

  1. Eda Köse dedi ki:

    Merhaba, kızım 2 yaşında ben şu an 6 haftalık hamileyim. Kızımı bir kardeşi olacağına hazırlama, ve çocuklarıma karşı tutumlarımda bana yardımcı olacak kitaplar önerebilir misiniz?

Yorum bırak (*Yıldızlı alanların doldurulması zorunludur)

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.