Bebeklerin duyularını geliştirmek neden önemlidir? tam olarak yeterli midir?

Malesef en sağlam organlar bizde olsa dahi ayrı ayrı çalıştıkları sürece hiçbir işe yaramazlar. Hepsi bir arada takım olarak işlevlerini yerine getirdiğinde doğru algılama oluşur. Bu duyuların hepsini yöneten bölüm vücudumuzda “merkezi sinir sistemi”dir. Beynimiz bir trafik polisi görevi görür ve tüm duyulardan gelen sinyalleri merkezi sinir sisteminde doğru şekilde yönetir. Bu organizasyon bazen ideal olarak gerçekleşmeyebilir. Bu organizasyonun tam olarak yapılamıyor olmasına “duyusal bütünleme bozukluğu” adı verilmektedir. Günümüzde televizyon ve internet gibi yoğun uyaranlar, kimyasallar ve pek çok zararlı ve hareketsiz çevresel faktörler nedeniyle “duyusal bütünleme bozuluğu” problemine sahip çocukların sayısı hızla artmaktadır.

Öyleki parents dergisinde bile bu konu geniş yer almıştır. http://www.parentsturkiye.com/mobile/mpage.aspx?page=676

Duyusal bütünleme problemi çocuğumuzun okul başarısına, dil ve konuşma yeteneğine ve hatta ilişkilerine kadar derinden etki edebilir. Ağlama bağırma gibi pek çok davranış problemine sebep olabilir. Duyusal bütünleme problemli çocuklar çoğu zaman yaygın gelişimsel bozukluk tanısı altındaki otizm gibi pek çok tanıyla karıştırılabilir.

Erken, istikrarlı ve doğru müdahale ile ise basitçe çocuklarımızın hayatı değişebilir. Bu konuda bir şüpheniz varsa bir Pedagog yada duyusal bütünleme terapisi eğitimi almış terapistlere danışmanızı tavsiye ederim. Bu alanda eğitim almış sertifikalı Fizyoterapistler ve Ergoterapistler terapi sürecini yürütme konusunda yetkilidir. Sırf bu konu için tasarlanmış özel testler ile değerlendirme yapıp problemi anlıyor ve müdahale planı oluşturuyorlar. Ülkemizde bu konuda çalışan kliniklerin sayısı hızla artmaktadır.

Duyusal bütünleme problemi olmasa dahi bebeklerimizin duyularını geliştirmek, zihinsel kapasiteleri için büyük önem taşıyor. Sizlerin de bu konuda bilgi sahibi olmanızı sağlamak adına sizin için bir yazı dizisi hazırladım. Her hafta bir duyumuzu mercek altına alacağız..Takipte kalınız..

Not: Bu yazı dizisini hazırlarken profesyonel destek aldığım Damla Eğitim Danışmanlık Merkezi ekibindeki duyusal bütünleme terapistlerine teşekkür ederim  (www.damlaegitimdanismanlik.com)

Sevgilerimle,

Socialmom


Yorum bırak (*Yıldızlı alanların doldurulması zorunludur)

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.