3 Yaş’ın yaklaşmasıyla, Kivi’nin bedeninde ufak tefek değişimler oluyor. Bir farkındalık ve bu durumdan rahatsızlık hali.

Şuan bu yazıyı okurken, “Bizimkinde daha yok çok şükür” ya da “Ah aynen bizde de!” diyorsunuz biliyorum. O yüzden hem sosyal hem de psikolog anne kontenjanından hepimize yol gösterecek bir yazı yayınlamak istedim.

Bizde durum, bedeninin onu kontrol etmesiyle başladı. Gün içerisinde ya da gece uykusunda çok alakasız vakitlerde bana “Anne pi.pim rahatsız oluyor” demesiyle durumun farkına vardım. Önce bir sakin kafayla düşündüm, bu çok doğal bir süreç, önce ona bedeninde ters birşeyler olmadığını, çok normal olduğunu, bunu nasıl atlatabileceğini anlattım. Sonra benden kontrolsüz anlarda yardım istediğinde, (örneğin gece) “dur oğlum düzeltiyim” diyip, düzelttim. “Heh bak tamam şimdi oldu dedim” sakince uykuya devam etti. Daha sonra bu durumun biraz da hoşuna gittiğini farkedip, oyun oynamaya başlayınca, görmemezlikten gelip, dikkatini başka şeye çektim. “Aaa Kıvanç bak sanırım uçak geçiyor bakalımmı?”

2 buçuk yaşlarında konuyu farketmeye ve sorular sormaya başlıyorlar. Fakat erken gelişen cinsel farkındalığın bazı başka sebepleri de vardır. Örneğin yanında konu hakkında konuşulması, uyuduğunu ya da farketmediğini sandığınız anda anne ile babanın cinsel açıdan birbirine yaklaşması, cinsel farkındalık sağlayacak ses ve görüntüler bu durumun erken gelişmesini sağlar. Çocuklar 1 yaşından sonra (uyusa bile) herşeyi duyar, farkeder. Bu sebeple bebeğinizi ya farklı odada uyutmaya, ya da eşiniz ile yatak odası dışında renkli bir hayat yaşamaya açık olmalısınız. (tebdili mekanda ferahlık vardır orası ayrı)

Bir diğer konu da, çocuk anne ve ya baba ile kaç yaşına kadar banyo yapabilir sorusu. 2 yaşından itibaren farklı cinsiyetteki ebeveyn ya da kardeş ile banyo yaparken iç çamaşırının üzerinde olmasını tavsiye ederim. Kafasını erkenden farklılıklar ile kurcalamanın gereği yok diye düşünüyorum. Bedendeki en ufak bir farklılığı bile kolayca algılayabiliyorlar. Kız çocukları daha “farkında” oluyorlar, erkek çocukları ise beden “uyarı” verene kadar farkında değiller. 🙂

Kardeşlerin birbirinin bedenini ya da çocuğunuzun sizin bedeninizi tanımaya çalışmasını onunla konuşmanız gerekir. Endişelerini ve merakını anladığınızı, ama başkasının izni olmadan ona dokunmamamız gerektiğini, hatta kendisinin de istemediğinde kimsenin ona dokunamayacağını söylemelisiniz. Maalesef pedofili gerçeğini de göz önünde bulundurarak, rahatsız olduğu her dokunuşu size söylemesini tembihleyebilirsiniz. Annannesi, babannesi, dedeleri, kardeşleri bile olsa, o istemediği sürece ona dokunamayacağını ve ne olursa olsun sizinle paylaşabileceğini söyleyebilirsiniz.

“Neden benim böyle, kardeşimin öyle?” sorusunu da, “ikiniz birbirinizden farklısınız, o kız, sen ise erkeksin. Onun pi.pisi yok, senin var. Ve bu değişmeyecek. Bu senin özelliğin” diyebilirsiniz. Cinsiyet farklılığını daha rahat kavraması için kendi cinsinden arkadaşlarını ve ebeveynlerini örnek verebilirsiniz. “Bak mesela dedelerin de erkek, ama ben, ananen ve babannen, Melina, Elif bizler kızız” diyebilirsiniz.

Bir anda panikle herşeyi detaylarıyla oturup açıklamak yerine, yaş dönemine göre daha az ya da daha fazla ayrıntı vererek, yalnızca sorduğu soruyu cevaplayarak geçiştirebilirsiniz. Okul öncesi döneme geldiklerinde bunu sizinle konuşmak yerine kitaplardan da öğrenmesini sağlayabilirsiniz. Büyük kitabevlerinde konuya ve çocuğun yaş dönemine uygun birçok kitap bulunuyor. Fakat soruları cevaplamaktan oldukça endişe duyduğunuz bir durum varsa ya da çocuğunuzun sorularının sıklığı artmışsa, kendisinin ve ya karşısındaki kişinin özel bölgelerine dokunma isteği fazlaca sıklık gösteriyorsa o zaman mutlaka bir uzmandan kişiye özel bir destek almanızı öneririm.

Sevgiler,

Socialmom

 


1 Yorum

  1. Lila dedi ki:

    Merhaba bir soru sormuştum, çocuklara pi.pi vs. Kelimelerin kullanılmaması gerektiğine dair bir yazı okumuştum onunla ilgili bir sorum vardı ulaşmadı mı acaba yorumum? Teşekkürler

Yorum bırak (*Yıldızlı alanların doldurulması zorunludur)

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.