Yeni gelen bebeği anne babasının kucağında görmek çocuğunuzun karışık hisler içinde olmasına yol açabilir. Unutmayın ki evi ve ebeveynleri, o güne kadar yalnızca onun özel bölgesiydi.

Aileniz büyüdü ve artık ailenin “bebeği” yenidoğanınız olacak. Büyük çocuğunuzun yenidoğan bebeğinizle ilk karşılaşma anı hatırlamaya değer bir andır. Bu tanışma anını herkesin yakınlaşabilmesi için bir etkinlik haline dönüştürebilirsiniz.

Ailesini yeni doğan bir bebekle paylaşmak, ilk çocuğunuzun tahmin ettiğinden biraz daha farklı bir durum olacaktır. Eğer 3 yaşından küçükse, karnınızın şişkinliğini ya da bebeğin doğumunun herkeste yarattığı heyecanı anlayamayabilir. Bu küçük davetsiz misafiri dünyasına kabul etmesi için ufak oyunlar ve uzun bir zaman gerekebilir.

Büyük çocuğunuz bebeğinizle ilk tanıştığı anlarda, ona ihtiyacı olan sevgi ve desteği verebilecek durumda olmaya özen gösterin. Diğer bir deyişle bir yandan yemek yapıp bir yandan bebeği tanıştırmaya çalışmayın. Ona bebeği gösterin, dokunmasına izin verin ve eğer isterse kucağına alması için yardım edin.

Eğer çocuğunuz fazla heyecanlanırsa, ilgisini başka yöne çekerek bebekten uzaklaştırabilirsiniz. Mesela yatakta bu kadar uzun süre kaldığı için ona kocaman sarılabilirsiniz. Aynı şekilde, eğer çocuğunuz kendini kaybeder, gözyaşları içinde öfke nöbeti geçirirse ilgisini başka yöne çekmeyi deneyebilirsiniz.

Prima SevgiUykuOyun Logo (Beyaz Zemin)

Sakin ve pozitif kalın

Olası stresli bir durumda, yetişkinlerin sessiz ve kontrollü davranması çocuklara fayda sağlar. Bu durum çocuğunuzun bu deneyimle başa çıkmasını kolaylaştıracaktır.

Yeni çocuğunuza bakarken duyduğunuz heyecan, bazen büyük çocuğunuzun onun ailenin bir parçası olduğunu anlamasına yetmez. Eğer bebeğin varlığı veya davranışlarıyla ilgili yorum yapıyorsa, bebeğin sevimli elleri ya da yüz hareketlerini ona göstererek merakını cesaretlendirin.

Kahkaha terapi gibidir ve her türlü gerginliği azaltır. Ona doğduğu günü anlatın: Aynı kardeşi gibi nasıl sevimli ve harika göründüğünü, sizin yanınızda sıcak bir battaniyeye sarılmış yattığını ve aileye katıldığı için ne kadar mutlu olduğunuzu…

Sorumluluğu araç olarak kullanın

Her zaman kolay olmayabilir, ama ilk karşılaşmalarında büyük çocuğunuzun size yardım etmesini sağlayın. Ailedeki herkes gibi, onun için de duygu yüklü bir gün olacaktır. İlk çocuğunuza da ilgi göstermeniz gereklidir, eğer bebeğinizin emzirmeye ihtiyacı olursa, eşiniz ya da başka bir ziyaretçi büyük çocuğunuzu bir şeyler atıştırmaya ya da çiçek almaya götürebilir.

Onu her aktiviteye dâhil etmeye çalışın. Hastaneden ayrılacağınız zaman, ona eşyalarınızı hazırlayıp hazırlayamayacağını sorun, bebek için bir kıyafet seçmesini ya da size gelen çiçeklerin birkaçını tutmasını söyleyin. Kendini önemli hissetmelidir.

Başka bir güzel fikir de, ilk karşılaşmalarında bebeğin beşiğine yerleştirilmiş, ablası ya da ağabeyi için “bebekten gelen bir hediye” olacaktır. Çocuğunuzun gerçekten istediği bir şeyi seçin. Bu önemli deneyimi onun için daha keyifli ve heyecanlı hale getirecektir, hem de küçük kardeşinin doğduğu günü anarken pozitif bir etki yaratacaktır.

Ayrıca, eğer çocuğunuz bu ilk karşılaşmada şaşırır ya da üzülürse, bebekten gelen bu hediye dikkatini dağıtmak için de iyi bir yol olacaktır.

Bu ve tüm yazılara buradan ulaşabilirsiniz. www.prima.com.tr ye üye olup uzmanların bebek bakımı konusundaki içeriklerine ulaşma ve ücretsiz bez kazanma şansına sahip olun!

Sevgilerimle,

Socialmom


1 Yorum

  1. Gülşah dedi ki:

    Merhabalar. Bende sizi takip ederek daha biloncli bir gebe oldugumu hissediyorum. Hatta sizden 12hafta kadar geriden geliyor olarak sansli bile hissediyorum kendimi. Cunku paylastiginiz tecrubeler yararlanma firsati elde ediyorum. Gerek hamilelik sirasinda gerek sonrasindaki anne, bebek ve cocuk ile ilgili tum paylasimlariniz icin tesekkurler. Saglikla kalin.

Yorum bırak (*Yıldızlı alanların doldurulması zorunludur)

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.