Çocuklarımıza toplumsal ve ahlaki değerleri öğretmemiz doğru gelişimleri için çok önemli. Bunu yaparken yalnızca kavram olarak değil aynı zamanda da bu değerleri içselleştirerek kişilik oluşumuna etki etmesini sağlamalıyız. Öğrenme yolunda eğlenmenin ve iyi vakit geçirmenin önemine oldukça inanan bir anne olarak sizlere bu konuyla ilgili birkaç tavsiyede bulunacağım. Örneğin ben oğluma bir değeri öğretirken önce o konuda empati kurmasını sağlıyorum. İyiliği, sadakati, dürüstlüğü, cömertliği, mutluluğu öğretmek benim için bir anne olarak öz bakım becerilerini öğrenmesi kadar önemli. Ayakkabısını bağlarken, yemeğini yerken, dişini fırçalarken bir süre daha yardım edebilirim ama bir birey olması için önce bu değerleri öğrenmesini sağlamalıyım. Tüm bu değerleri zamanla içselleştirip, büyüdükçe uygulayacağının da farkındayım. İyi bir insan olmak, olgunlaşmak zaman ister, acelem yok. Annelik bu yüzden ömür boyu devam ediyor ya zaten. Bildiklerimi temize çekerken ben de onunla birlikte olgunlaşıyorum onun da farkındayım ve bu çok keyifli. Sizler de anne olduktan sonra daha iyi bir insan olduğunuzu düşünüyor musunuz?

Tüm bu değerler aslında hayatın tam da içinde var. Örneğin tüm yaz çok sıcak olduğu için sokak hayvanlarının su bulamayacağı için susuz kalacağını anlattım, sokak hayvanları için bahçemize bir kap su ve mama koyduk. Mamaların bir kısmını alırken bayram harçlıklarından harcamayı tercih etmesi beni çok mutlu etti. Parka gittiğimizde yanımızda bir paket kraker götürdük, parktaki arkadaşlarımız ile paylaştık. Daha önceki park maceramızda simitini paylaşmayan çocuğun davranışına ne kadar üzüldüğünü ona hatırlattım. Bir gün bir avm’de yerde bulduğumuz tokayı gidip güvenlik abiye verdik. Tokasını düşüren kızın gidip kayıp eşyadan o tokayı bulduğunda ne kadar mutlu olacağını anlattım. Yani iyilik, dürüstlük, cömertlik ve diğer tüm kavramları öğrenmek için fırsat bulmak hiç zor değil.

 

socialmom-2

 

Aynı zamanda oğluma bu değerleri öğretirken birçok yazılı ve görsel kaynaktan yardım alıyorum. Örneğin son günlerde Joker mağazalarının My Little Pony ile gerçekleştirdiği Arkadaşlık Günü projesini duydum ve hemen evde oynamadığı oyuncakları ne yapmak istediğini sordum. Çoğunu kardeşi için saklamak istiyordu. Ben de ona oyuncakların bazılarını kardeşine ayırıp, bazılarını da başka arkadaşlarımız ile paylaşabileceğimizi anlattım. İzlediği çizgi filmden aşina olduğu için ne demek istediğimi hemen anladı. Minika Çocuk’ta uzun yıllardır yayınlanan My Little Pony Arkadaşlık Sihirlidir çizgi dizisinde Pony’ler paylaşmanın ve arkadaşlığın önemini öğreniyor. Çocuklar da bu pony’ler arasındaki arkadaşlık bağından yola çıkarak empati kurabiliyor.

Peki bu kampanya nasıl yürüyor?

Artık oynamadığınız oyuncaklarınızı Joker mağazalarındaki oyuncak istasyonlarına bırakıyorsunuz, arkadaşlığın ve paylaşımın önemini vurgulayan My Little Pony’ler de üzerine 5.000 oyuncak ekliyor ve uzaktaki tanımadığımız arkadaşlarımıza gönderiyor. Projenin STK ortağı ise GEA. Oyuncakların temizlenmesi, tamir edilmesi ve bakımdan geçirilmesi ile ihtiyaç sahiplerinin tespit edilmesi onlar tarafından yapılıyor.

Socialmom-1

Bir anne olarak benim çok hoşuma gitti. Bugüne kadar oğlumun kullanmadığımız giysilerini ve oyuncaklarını yakın çevremizdeki birçok ihtiyaç sahibine ulaştırdık. İmkanlarımız dahilinde yardımlar yapmayı çok seviyoruz fakat üzerine ekleyerek yardım etme imkanımız varsa bunu değerlendirmekten mutluluk duyarız. Bu sebeple biz Kıvanç ile güzel bir paylaşıma imza atmış olduğumuza inanıyoruz. Lütfen sizler de çocuğunuz ile birlikte bu güzel projeye destek verin ve arkadaşlığın sihirini öğrenmesine yardımcı olun. Arkadaşlık Günü kampansıyla ilgili daha detaylı bilgi almak için http://mylittlepony.hasbro.com/tr-tr/friendshipday sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

 

Sevgilerimle,

Socialmom


Yorum bırak (*Yıldızlı alanların doldurulması zorunludur)

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.