1 yaş sonrası anneli oyun gruplarına katılan çocuklar, kreşte annesiz eğitime daha kolay adapte olur. Çünkü okul kavramını algılamış olur. Annesiz vakit geçirebiliyor olması sayesinde çocuk öz saygı ve özgüven kazanır. Başkalarıyla iletişim kurma becerisi edinir. Ailesi ve çevresi ile paylaşımı artar ve günlük temposu değişir.

Öncelikle çocuğunuzu tanımak ve çocuğa uygun okulu belirlemek çok önemlidir. Eğer sportif aktivitelere ilgi duyan bir çocuğunuz var ise, çocuğunuzu tamamen oyun aktivite ağırlıklı bir okula gönderirseniz adaptasyon problemi yaşarsınız. Ya da eğer çocuğunuz el işi- boyama ve duyusal aktivitelere meraklı bir çocuksa, sportif ve grupsal aktivitelerde kendini yeterli hissetmeyecektir. Okul öncesi eğitimde, özellikle kreş seçerken, tüm aktivitelere eşit ağırlık veren okullar seçilmelidir. Anaokulunda ve ilköğretimde ise; çocuğunuzun eğitim öğretim ağırlıklı mı, yoksa sosyal ve fiziksel aktivite ağırlıklı mı biryere göndermeniz gerektiğini, hem çocuğunuzla ilgili yaptığınız gelecek planlarına bakarak, hem de çocuğunuzun ilgi alanlarını göz önünde bulundurarak karar vermelisiniz.

Peki çocuk okula nasıl hazırlanmalıdır? Çocuk öncelikle eğer daha önce okula gitmediyse, okul kavramını tanıması için birkaç okul gezisi düzenlenir. Çocuğun keşfetmesi ve anlaması için okulda neler yapılacağını anlatarak okul gezdirilmelidir. Hatta mümkünse göndermeyi düşündüğünüz okulda birkaç oryantasyon dersine katılmasını sağlayabilirsiniz. Sonrasında ise öğretmenler tanıtılmalıdır. Okula çocukların neden gittiğine dair keyifli ve eğlenceli anlatımlar yapılabilir. Eğitimciler ile kaynaştıktan sonra bir süre başbaşa bırakılarak birebir iletişim kurması sağlanabilir.

Okula karar verdiniz ve başlamadan önce çocuğunuzu okul fikrine hazırlamak istiyorsunuz. Okul ziyaret gününüzden sonra orada geçirdiği vakitten keyif alıp almadığını öğrenmeniz gerekiyor. Eğer gittiğiniz okullar arasında çocuğunuzun daha çok ısındığını düşündüğünüz biryer olursa orayı öncelikleriniz arasına alabilirsiniz. Daha sonra çocukların büyüdüklerinde okula gittiğini, bu sayede evde oturmak yerine birçok arkadaş edinip o çocuklarla güzel vakit geçirdiği okul günlerinin ona çok iyi geleceğini anlatabilirsiniz. Okul bitiş saatinde yine biraraya gelip birlikte güzel vakit geçireceğinizden ve onu çok özleyeceğinizden bahsedebilirsiniz. Okulda evdekilerden farklı birçok oyuncak olduğunu ve gün içerisinde istediği kadar oynayabileceğini söyleyip okul hakkında tasvir yapabilirsiniz.

Okulun ilk günü geldiğinde yolda, kendisini güvende hissetmesi için o, okula alışana kadar oralarda olacağınızı, dilediği zaman sizi görebileceğini söylemelisiniz. Okulun ilk günlerinde sınıfa birlikte girmeli, onunla birlikte sınıfını ve arkadaşlarını tanımalısınız. Öğretmenleriyle iletişim kurmalı ve oranın aslında çocuğunuz için ne kadar büyük bir şans olduğunu ona göstermelisiniz. Sınıfa adaptasyon sağlaması için, o oyun oynarken bir kenarda oturup kitap okuyabilirsiniz. Alıştığını anladığınız dakikalarda, bir iş bahane edip, onu başka bir odada bekleyeceğinizi söyleyebilirsiniz. 3. günün devamında (çocuğun alışma durumuna göre süre uzayabilir), sınıfa girmeyeceğinizi ama onu sınıfa yakın biryerde bekleyeceğinizi belirtmelisiniz. Sınıftaki diğer çocukların annelerinin de sizinle birlikte dışarıda beklediğini ve diğer çocukları da üzmemek adına onu dışarıda bekleyeceğinizi söylemelisiniz. Okula başladığı 2. haftanın ortalarında, artık okulda durmayacağınızı çünkü işlerinizi halletmeniz için dışarı çıkmanız gerektiğini anlatmalısınız. Eğer çalışıyorsanız, “Anneler – babalar işe, çocuklar okula gider” diyebilir, sorumluluk bilinci kazanmasını sağlayabilirsiniz. Okul bitiş saatinde tam kapının önünde onu almak için hazır olacağınızı ve onun tüm gün okulda neler yaptığını duymak için çok heyecanlandığınızı belirtmelisiniz.

Tüm bu süreler çocuğun adaptasyon süresine göre değişebilir. Uzayabilir, kısalabilir. Çünkü her çocuk değişkenlik gösterir, her çocuk farklı bir bireydir. Okulda keyifli vakit geçirdiğini gördüğünüzde sizin için de çok tatmin edici bir durum olacaktır. Aksi durumlarda çocuğun okul içi davranışlarını öğrenmeli, alışmaması için ne gibi sebepler olduğunun altındaki nedenleri sorgulamalı ve gerekirse okulda kalma süresini kısaltmalısınır. 2 yaşındaki bir çocuğu eğer haftanın 5 günü yuvaya gönderiyorsanız tepki göstermesi çok normal olacaktır. Ya da 3 yaşındaki bir çocuğu haftanın her günü tam zamanlı bir yuvaya göndermeniz ağır gelebilir. Evdeki ya da çevrenizdeki yakınlarınızın tutumu da çocuğun okula adaptasyonunu azaltabilir. Büyükanne büyükbabaların okulu henüz gerekli bulmuyor olması ve bunu söyleme döktüğünde çocuğun şahit olması okula gitmek istememesine sebep olabilir. Ya da evde bir kardeş olması ve onun okula gitmeyip anne ile başbaşa vakit geçiriyor olması çocuğun okula alışma sürecini bozabilir. Bu gibi durumlarda bir süre sanki kardeşi de okula gidiyormuş gibi, abi / abla alışana kadar oyun yapılabilir.

Sevgilerimle,
Socialmom

www.itsmybaby.com.tr
www.socialmom.com.tr


Yorum bırak (*Yıldızlı alanların doldurulması zorunludur)

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.