Farkettimki sizlerle paylaştıktan sonra yazmak, anlatmak daha keyifli oluyormuş. Bugün itibariyle 13+3 teyiz. Doktorum 11. haftada 2li taramada her ne kadar oğlumuz olacağını söylese de, 13. haftaya kadar içimde bir şüpheyle bekledim. Bugun gittiğim muayenede Baby K ile ilgili hala bir netlik olmadığını söyledi doktorumuz, bir sürpriz yapar mı acaba dersiniz? 🙂 Ben de adını henüz netleştirmediğimiz için Baby K diyelim dedim 🙂

11. hafta itibariyle gerçekten bulantılarım azalmaya başladı. Sabah kahvaltıyı geciktirirsem tabi yine canımı okuyor ama genel şikayetlerim geçti. Bu iyi haber!

PIT PIT! Karnım şişmeye başladı evet ama henüz bir hareket yok diye arasıra varlığını unuttuğum bebeğim bugün itibariyle kendini hissettirmeye başladı. Birkaç gündür bir kıpırtı hissediyordum ama emin olamıyordum. Bugün artık ciddi tekme yemeye başladım 🙂 Minik buradayım demeye başladı anlayacağınız. Elimi koyduğumda dışarıdan hissedilmiyor. Yakında hissedilmeye başladığında Kıvanç’ın tepkisi ne olacak çok merak ediyorum :)))

çağlakolaj2 kopya

Dün 13. hafta muayenesine Kivicitoyu da götürdüm. Kardeşinin varlığını öğrendiği günden beri o bağı çok kolayca kurdu. Ama inanılmaz bir merak içerisinde. Sürekli kardeşinin doğacağı vakit ile ilgili araştırma içerisinde. İlk bi karnımın çok büyümesi gerekiyor doğması için dedim. Büyüme kavramını tam olarak bilmediği için şuanda da büyümüş geliyormuş öyle dedi. Babannesine sorduğunda kar yağınca doğacak demiş. (Umarım Ocak ayından önce kar yağmaz :)) Bu sefer de yüzmeyi, güneşi çok seven çocuk sırf kardeşi doğsun diye “Annecim kış gelsin kar yağsın nooluuur” demeye başladı. Önümüzde henüz 5,5 ay var bakalım nasıl geçecek 🙂

İlk doğumumu aile doktorumuz yaptırmıştı biliyorsunuz. Fakat bu gebeliğimde hastane doktoru takibini tercih ettim. Çünkü serbest çalışan doktorun sizin istediğiniz hastaneyi seçmesi zor oluyor. Bir de haklı olarak tanımadığı bir hastanenin ekibiyle çalışmak istemiyor. Bu bir orkestra işi, aynı ritmi yakalayamazsan huzursuz olursun. Bu sebeple doğumumu yapacağım hastanenin doktoru ile ilerlemeye karar verdim. E tabii doktor değişince o güveni yakalamak adına birçok sorunuz oluyor. Ben de 13. haftada doktoruma birçok soruyla gittim. Sırayla hepsini yazıyorum.

Sezaryen dikişim yine bu kadar düzgün olacak mı?
İlk dikişim varla yok arasında harika bir estetik dikiş. Dolayısıyla ikinci dikişin de o şekilde olmasını istedim. Normalde aynı yerden kesi atılmaz diye biliyordum. Öyle değilmiş, aynı yerden de kesilebiliyormuş. (Kesilmek diyince bir tuhaf olduk hepimiz değil mi? Kabul! :)) Doktorum dikişime baktı ve dikişimin çok başarılı olduğunu, buna rağmen ince bir çizgi gördüğünü söyledi. Bu doğumda özel bir dikiş atacağım ve bu iz bile olmayacak dedi. Eşim estetik doktoru sokmaya razıyken ekstra masraftan yırtmış olduk.

social3.ay kopya

Doğumda kesinlikle epidural/ spinal anestezi istemediğimi ve genel anesteziyle bayıltılmak istediğimi söyledim. İlk doğumumda başımdan geçen olumsuz epidural tecrübesi sebebiyle kesinlikle tekrar aynı korkuyu yaşamak istemiyorum. Bilmeyenler için kısaca anlatıyım. Epidurali ile ünlü bir anestezi uzmanı maalesef 7 kere epidural takmayı denedi. Kocaman karnımla beni yan şekilde iki büklüm yatırıp hasta bakıcıya başımdan ve bacaklarımdan bastırmasını söyledi. 3.den itibaren ağlayarak vazgeçtiğimi, istemediğimi söylememe rağmen denemeye devam etti. 7 saymıştım, yanlış saymamışım. Doğumun ertesi günü yürüyüş yapmak için kalktığımda belimde 7 tane üstüste iğne giriş izi vardı. Kendince doğuştan omurlarımın dar olduğunu aralığın az olduğunu bu yüzden iğneyi sokamadığını iddia etti. Doğum doktorumu kapıda görüp bağırmamla birlikte denemeyi bıraktı ve beni genel anesteziye aldılar. Ayıldığımda saatlerde ağladım. İlk anda oğlumu bile görmedi gözüm acıdan ağrıdan. 5 ay boyunca o bel ve sırt ağrısını yaşadım. Bol bol o Kıvanç’ın doğumunda bana epidural takmaya çalışan hocanın kulaklarını çınlattım. Bu sebeple tekrar macera aramaya gerek yok… Doktorum her ne kadar şuan doğum yapacağım hastanenin epidural doktorunun çok iyi olduğunu söylese de istemediğimi çok net belli ettim.

Ben ayılana kadar bebeği baba ile ten tene temasını sağlamamız mümkün mü?
İlk doğumumda her ne kadar bilgili olduğumu düşünsem de tecrübe başka birşeymiş. Doğumdan sonra bebeğin anne/ baba ile ten tene temasının önemini okuduktan araştırdıktan sonra Kıvanç’a bunu sağlayamadığım için çok pişman oldum. İkinci oğlumuzda biliyorum ve talep etmemin sakıncası olmadığını düşündüm. Doktorum Yamaç ve Kıvanç’ın bu işin üstesinden hakkıyla geleceğine emin olduğunu söyledi. Yani minik hem babayla hem de abiyle ten tene temas yaşayacak. (Düşününce ağlamaya başladığım doğrudur!)

IMG_4942

Çarpıntım var, ilk gebeliğimde de olmuştu neden kaynaklı olabilir? Demir eksikliğim nüksetmiş olabilir mi?
Adres değişikliğimiz sebebiyle doktorun gebelikle ilgili verdiği kan tahlillerini henüz yaptırmamıştım. Tabii çarpıntı başlayınca soluğu bugün sağlık ocağında aldım. Özel sigortam olmasına rağmen bu tarz testleri aile hekimliğinde yaptırmanın daha ekonomik olduğunu düşünüyorum. Toksoplazma, rubella, brusella testlerini sağlık ocağında yapmıyorlarmış, onları hastanede yaptıracağım. 4 senede baya unutuyormuş insan bu detayları. Doktorum çarpıntımın kansızlık (et yemediğim için yıllardır yakamı bırakmayan!), troid eksikliğinin sebep olabileceğini hemen testleri yaptırmamı söyledi. Demir eksikliği çıksa da demir vermeyeceğim henüz miden yeni toparlandı mahvolur tekrar, beslenmene daha çok et! ve bakliyat ekleyerek o eksiği kapatacağız, zaten içtiğin Elevitte (hamilelikte kullandığım günlük vitamin) günlük alman gereken ek demir var dedi. Folik asiti de kesti. O da Elevitte yeterli varmış.

çağla3 kopya

Bana instagramda en sık sorduğunuz soruya gelelim. Doğum doktorum kim? Hangi hastanede doğum yapacağım?

Gebelik takibimi şuan Taksim Acıbadem Hastanesinde Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı Perinatolog Ebru Dikensoy yapıyor. Bir perinatolog takibinde olmak çok keyifliymiş. Her kontrol uzun uzun geçiyor çünkü her ultrason muayenesinde bebeğimin tüm organlarına tek tek bakıyor. Ben de daha uzun görmüş oluyorum. Uzmanlığı sebebiyle gözünden birşey kaçmayacağını da bildiğim için içim çok rahat. Bu haftaya kadar doktorumun ismini açıklamama sebebim Acıbadem Hastaneleri bünyesinde birkaç doktor değiştirmiş olmamdı. Hepsi çok iyi doktorlardı ama doğumda kendini ve bebeğini emanet edecek kadar güvenmek ayrı bir durum. Taksim Acıbadem Hastenesi ekibine ve Ebru Hocaya güvenim sonsuz.

 

socialmom_banner_250x600-2

 

Gebelik günlüğümü yazarken bebeğimin ve hamileliğimin hafta hafta sağlık gelişimini www.prima.com.tr den takip ediyorum. Her yazımda yazdığım haftaya takiben Prima uzmanlarının yazdığı sağlık makalelerini sizinle burada paylaşacağım. 13. haftanın sağlık yazısını buradan okuyabilirsiniz. Hamileliğim boyunca Prima ile birlikte size harika sürprizlerimiz olacak. Bu şansı kazanabilmek için www.prima.com.tr ‘ye kayıt olmayı unutmayın! 11. ve 12. haftada neler yaşadığımı okumak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Sevgilerimle,

Çağla


Yorum bırak (*Yıldızlı alanların doldurulması zorunludur)

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.