Sanırım bulantılarım geçiyor!!!

6. Haftadan sonra hayata küstüm. Tam 4 hafta boyunca halsizlik ve bulantı sebebiyle kafamı kaldıraman yattım. Ne zormuş yatmak! 3 senedir bir fiil olarak aktif çalışma hayatına o kadar alışmışken birden bire yatmak zorunda olmak çok zormuş. Öğlen uyanıp, zar zor kalkıp birşeyler yedikten sonra 15:00 gibi uzanma pozisyonuna geçip 17:00’de bayılmak suretiyle 19:00 a kadar uyudum. Hergün! Uyandıktan sonra biraz bulantım hafifliyordu bu sebeple 1 tencere makarna pişirip yiyordum. Ya da hamur içerikli her ne ise 🙂 Geçenlerde 3 tane lahmacun yiyip lahmacunu hayatımın sonuna kadar hayatımdan çıkartma kararı aldım. O yediğim hamurlar midemde bir top oldu. Aman Allah! Hareketsizlikten 3,5 kilo almışım bile! Doktorum ödem olduğuna inanıyor. Lahmacun, pizza, sandviç, makarna olduğunu sakın söylemeyin! 🙂

çağla13 kopya

Şaka maka bir yana, canım sağolsun! Hayatta en zor şey yatmak zorunda olmak ve ağzının tadı olmamasıymış! Duş alacak enerjiyi bulmak ne kıymetliymiş! Çocuğun su istediğinde bir koşu mutfaktan su getirmek ne kıymetliymiş! Tam da Kıvanç’ın yaz tatiline denk geldi. O kadar üzülüyorum ki… Annelik ne tuhaf duyguymuş. Hem yatıp uyuyacak kadar boş vaktim olsun istiyorum hem de oğlumu çok özlerim diye anneanne- babannelerle tatile de gönderemiyorum. Ne olursa olsun yanımda olsun istiyorum, hamileyim diye sanırım, kat kat düşkünüm…

kivide kopya

Bugun 9.hafta kontrolüm vardı. Haberler iyi! Çok şükür sağlıkla büyüyor minik ? Derlerdi inanmazdım, insan unutuyormuş hamileliği. Sanki 10 sene önce gibi. Bulantılarım biraz daha azaldı ama hala doğru düzgün beslenemiyorum çünkü herşeyden iğreniyorum. Kokuya aşırı duyarlıyım ve bu hiçbirşey yemek istememe sebep oluyor. Folik asiti ve vitaminimi haftalardır içemiyorum, doktorum folik asiti geceleri içmemi söyledi. Açlık sürem uzayınca hemen halsiz düşüyorum, hiç aç kalmamam lazımmış. Zaten kendimi bildim bileli düşük tansiyon problemim var. Bu hafta doktorumun verdiği testleri yaptıracağım. Bir de doktorum ikili test önerdi. Fakat ben Kıvançta yalnızca 4lü test yaptırmıştım. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? 2li test 3lü test 4lü test… Bunların sonucunu beklerken büyük strese giriyor insan. 3 kere bu stresi yaşamak beni düşündürüyor açıkçası. Sanırım 2’li testi yaptırıp devamında ona göre bir karar almak en doğrusu.

2’li test:
İkili tarama testi gebelikte bebekte olabilecek bazı kromozomal anomalileri araştırmak için yapılan bir testtir. İkili test sonucuna göre bebekte trizomi 21 (down sendromu) ve trizomi 18 (Edwards sendromu) denilen kromozomal anomalilerin bebekte olma riski araştırılır. Bu hastalıklar zeka geriliği ve bazı organ anomalileri olan hastalıklardır. Bu testlere zeka testi denmesinin nedeni de budur, ikili test bebeğin zeka düzeyini ölçen bir test değildir.

İkili test için gebeliğin 11-14 haftaları arasında anneden kan alınır (aynı normal kan tahlillerinde alındığı gibi). Bu kanda β-hCG ve PAPP-A düzeyleri ölçülerek, annenin yaşı ve diğer bazı özellikleri ile formule edilerek bilgisayar yardımıyla sonuç belirlenir. Bu teste ikili test denir. Eğer bu formüle bebeğin ense kalınlığı (NT) de eklenirse elde edilen  sonucun doğruluk oranı daha net olur, bu teste kombine test (ikili kombine test) denir. Yani kombine test, ikili test ile ense kalınlığınının kombine edilmesi sonucu yapılan bir testtir. İkili test taraması ile down sendromlu bebeklerin %65’i tespit edilebilirken, kombine test ile %85’i tespit edilebilir. ( http://www.jinekolojivegebelik.com/2012/01/ikili-tarama-testi-nedir.html den alıntıdır)

IMG_4939

 

Bir de artık fasulye’den bebeğe döndüğünü görünce artık daha fazla içimde tutamayıp sosyal medyada paylaşma kararı aldım. Sözde 4. aya kadar saklayacaktım. Mümkün mü, karnım şişmeye başladı bile! O kadar güzel mesajlar, aramalar aldım ki desteğiniz için çok teşekkür ederim. Çok keylfiymiş sizlerle paylaşmak. Bir de Kıvanç faktörü var tabii. Avm’lerde asansörde yalnızca 2 dakikalığına karşılaşıp gözgöze geldiğimiz kişilere, bebekli çiftlere, hamile kadınlara, oyun yerindeki ablalara herkese kardeşi olacağını söylüyor. Dolayısıyla eş dostu geçtim, yabancılardan bile saklayamıyoruz. Mutluluğunu herkesle paylaşmak istemesi beni kat kat mutlu ediyor! Sanırım bu sene ona verebileceğim en güzel doğumgünü hediyesini verdim. Siz de eğer sağlığınız, ruh haliniz elveriyorsa çocuğunuzu kardeşsiz bırakmayın. Zorlukları elbet olacaktır. Allah sabrını verir.

çağla16 kopya

Seda Erdoğan Photography

11. haftada tekrar doktor kontrolum var. Cinsiyetini öğreniriz belki belli mi olur? Kıvanç 12. Haftada baya sere serpe göstermişti kendini ? bakalım bu minik ne zaman gösterecek. Heyecanlıyım. Bu arada bulantılarım ve uyku halim hazır azalmaya başladı oh ne güzel diyorum da şimdi de tiksinmem başladı. Mutfağıma girmeye korkuyorum. Genel olarak mutfaktaki kokuya kafayı takmış durumdayım. He bir de akşamları yürüyüş yapmaya başladım o yüzden hazımsızlığım da azalmaya başladı. Sürekli yatmaktan oluşan ödem de azaldı ?? yaz sonuna toparlarım gibi gözüküyor.

 

socialmom_banner_250x600-2

 

Gebelik günlüğümü yazarken bebeğimin ve hamileliğimin hafta hafta sağlık gelişimini www.prima.com.tr den takip ediyorum. Her yazımda yazdığım haftaya takiben Prima uzmanlarının yazdığı sağlık makalelerini sizinle burada paylaşacağım. 9 ve 10. haftanın sağlık yazısını buradan ve buradan okuyabilirsiniz. Hamileliğim boyunca Prima ile birlikte size harika sürprizlerimiz olacak. Bu şansı kazanabilmek için www.prima.com.tr ‘ye kayıt olmayı unutmayın! 5. ve 6. haftada neler yaşadığımı okumak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Sevgilerimle,

Çağla


Yorum bırak (*Yıldızlı alanların doldurulması zorunludur)

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.