Kim derdi birgün bloğuma kendi gebelik günlüğümü yazacağımı! Bloğumu ilk açtığımda şu günü hayal bile edemezdim! Neyse hadi bakalım kahvelerinizi alın, hikaye başlıyor!

Kıvanç’tan daha doğduğunda ikinci çocuk için minimum 5 sene sonra demiştim. E Kıvanç artık birkaç ay sonra 4 yaşını bitiriyor. Düşünme vakti geliyor derken, bir anda kendimi kaygı içerisinde buldum. Henüz Kıvanç’ın büyüdüğüne ikna olamamışken, bir de üzerine kocam da ben de tek çocukken, bir mucize olacakta biz ikinci çocuk kararı alacağız…

İlk hamilelik çok tuhaf, sağlık sorunlarım ve Kıvanç’ın karnımdan çıkmaya çalışıyor olması dışında hatırımda birşey kalmamış. Sanki 20 sene geçmiş gibi. Ben ki 4 boyutlu ultrasonda bebeği görene kadar karnımdakinin bebek olduğuna bile inanamıyordum. 🙂 İlk bebek o kadar cahilliğime denk geldi. Sadece şunu dediğimi hatırlıyorum, “Oh be sağlık sorunumuz yokmuş, başardık!”. Sonrasında yaşayacağım sorunlar, bebeğimin ilk 1 yıl uyumayacak olması filan kesinlikle göz önünde bulundurduğum bir durum değildi. Travmatik bir doğumun ardından bir de zorlu ilk yıl geçtiğinden, bebek fikri yavaş yavaş kafamdan uzaklaşmaya başlamıştı. Allah isteyenlere versin!

IMG_4941

Fotoğraftaki anahtarlığa benzeyen arkadaş bizim 2 numaralı miniğimiz 🙂

Zorlukları azaldıkça keyfi çıkmaya başladı, büyüdükçe en yakın arkadaşım oldu. Eksik kaldığım birşeyler elbet olacaktı. En iyi okula gönderip, en iyi sosyal çevreyi sağlayarak, sürekli onunla kaliteli vakit geçirerek, istediklerini alarak, onunla yaşıtmış gibi davranarak kardeş isteği duymaz diye düşündüm. Etrafındaki arkadaşlarının kardeşi olması onda henüz bir farkındalık yaratmaz diye tahmin ettim. Neticede deneyimlemediğin birşeyi arzulamak boş bir his olmalı. Aynen ikinci çocuğa hazırmıyım acaba sorusunun cevabının olmadığı gibi. Yaşamadan bilemiyorsun.

İçime yavaş yavaş minik bebek sevme arzusu düştükçe, etrafta kardeşi olan arkadaşlarıma sorular sormaya başladım. Tek çocuk olarak herzaman tüm imkanlar benim üzerimde değerlendirildi. İlgi, sevgi, para… Bencil bir insan olmadım, bu dengeyi nasıl sağladıklarını anlayamıyorum ama ailemi kutluyorum. Etrafa sorduğum sorular hep negatife odaklıydı, kendimi haklı çıkarır gibi…

çağla20 kopya

 

“Kardeşin var evet ama didişip duruyorsunuz değil mi?”, “Kardeşin olmasaydı özel universiteye gidebilirdin belki ama kardeşin olunca imkanlar mecburen ikiye bölünüyor değil mi?”, “Çok mu şart cidden? Tek çocuk olmak daha keyifli bence.”

Sonra birgün birisi çok güzel bir cevap verdi ve o an kafama birşeyle vurulmuş gibi hissettim. “Kardeşimin varlığı hayattaki maddi manevi tüm imkanlardan çok daha değerli, gerekirse herşeyimi alsınlar, kardeşim yanımda olsun bana yeter.” 28 senelik hayatımda ilk defa büyük bir boşluk hissettim. Yine deneyimlemediğim birşey olduğu için bomboş bir histi, ama acıttı.

Bebek kararı almamız daha tuhaf gelişti. Taşındıktan sonra doktorumun uzakta olması sebebi ile yeni semtte yeni doktor bulmam gerektiğini düşündüm. Muayeneye gittim. Doktor ultrasonda bakarken “Aaa gebesin” dedi. “Hayır olur mu imkanı yok” dedim. “Ama ben bir kese görüyorum, o halde git bir kan testi yaptır yukarıda laboratuvarda” dedi ve elime ultrason fotoğrafını tutuşturdu. Kapının dışında annemle oğlum bekliyordu, yüzümde aptal bir gülümseme ile yanlarına gittim. Anneme söyledim ve şok oldu tabiiki. Çünkü hiç planlı değildi. Meğer kese değil de anlamsız bir kan pıhtısıymış. 1 Saat sonra kan testinin sonucu negatif çıktığındaki hayal kırıklığımı görmeliydiniz. O bir saat içerisinde nasıl heveslendiysem…

İşte o gün eşimle bebek istediğimizi farkettik. O süreçte birkaç sağlık problemim çıktı. Onların tedavisi sırasında kadın doğum doktorum ile sık sık görüşüyorduk. Geçtiğimiz günlerde karnımdaki gaz sebebi ile şişkinliği Çeşme’nin suyundan sandım. Baş dönmemi araba yolculuğuna bağladım. İştah ve yorgunluğumu bahar aylarına verdim. Regl gecikmemi de kabullenmedim derken dün hiç ihtimal vermeyerek bir test yaptım. İkinci çizgiyi gördüğümde oğlum ve ben başbaşaydık. Sarılıp ağlamaya başladım.

– Annecim kardeşin olsun istiyormusun?
Evet!
Bir kardeşin olacak oğlum ben hamileyim.
Nasıl yani şimdi mi? Şuan mı?
Evet karnımda bebek var!
Yaşasınnnn!!! Ben onunla bebeklik oyuncaklarımı paylaşacağım, onu boynumda (omzumda) gezdireceğim!
Öğrendiğimizden beri ailece pek mesuduz. Herkesin yüzünde o aptal gülümseme 🙂 Aşkla denk bir duygu… 4 Ay sonra 4 yaşına girecek Kıvanç. Bu yaşında bu kadar güzel anlayıp hayaller kurmaya başladıysa sanırım iyi birşey yaptık. Ne demişler, #KardeşŞart !

Bu yazıyı yazdığımda takvim 27 Mayıs 2016’yı gösteriyor ve ben 5 haftalık hamileyim. Siz bunu okuduğunuzda muhtemelen 3-4 ayı bitirmiş olacağım. Sizlerden saklamak çok zormuş 🙂

çağla18

 

socialmom_banner_250x600-2

 

 

Gebelik günlüğümü yazarken bebeğimin ve hamileliğimin hafta hafta sağlık gelişimini www.prima.com.tr den takip ediyorum. Her yazımda yazdığım haftaya takiben Prima uzmanlarının yazdığı sağlık makalelerini sizinle burada paylaşacağım. 5 ve 6. haftanın sağlık yazısını buradan ve buradan okuyabilirsiniz. Hamileliğim boyunca Prima ile birlikte size harika sürprizlerimiz olacak. Bu şansı kazanabilmek için www.prima.com.tr ‘ye kayıt olmayı unutmayın!

Sevgilerimle,

Çağla


3 Yorum

 1. Sonay Barutcu dedi ki:

  Merhaba Çağla hanım, bende 19 haftalık gebeyim. Rabbim evlatlarımızı sağlıklı ve sıhhatli kavuşturmayı nasip etsin.
  İlk gebeliğimi geçen yıl ciddi sıkıntılar içinde ( idrar yolu enfeksiyonu, plesanta previa ) geçirdim ve neticede 16 haftalıkken kayıp ettik. Rabbim kimseye yaşatmasın böyle bir acıyı.
  Şimdi daha dik, sağlıklı olmaya ve bebeklerimizi kucağımıza almaya duamlarımla rabbim nasip eder inşallah. Sevgiler. ..

 2. Gülşah Kul dedi ki:

  Sağlıkla kucağınıza alın inşallah?

 3. Demet dedi ki:

  Merhaba,

  Doktorda 2. konrolüm ve henü keseyi göremedik, tahmini 4 haftalık, aklıma takılan doktor benden tam kan sayım testi istemedi, kansızlıkla ilgili bir problemim olması durumunda hemen istemesi gerekmiyor muydu? sizden ne zaman istedi? Bilgi verirseniz çok sevinirim.

Yorum bırak (*Yıldızlı alanların doldurulması zorunludur)

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.