Merhaba herkese! 1. Trimester çok şükür bitti. Aç kaldığım anlar dışında bulantılarım bitti. Halsizliğim azaldı. Yorulursam ya da çok sıcaklarda kalırsam tansiyonum düşüyor azıcık o kadar. He bu arada 2li test sonucum çok şükür temiz çıktı. 4 lü tarama için 20. Haftaya kadar bekleyeceğiz şimdi. 12. hafta keyifli bir haftaymış. Doktorumuz geçen hafta ultrasonda bir pipi gördüğünü söyledi. Eminmisiniz diye sorduğumda çok net gözüküyor ama yinede 2 hafta daha bekleyelim dedi 🙂 Cinsiyet netleşene kadar cinsiyeti değil ama doktorumun adını söylemeyeceğim, kadıncağızı zor durumda bırakmayalım. :p

Kıvanç kardeşinin erkek olacağını öğrenince “Aaaa benim istediğimmm!” dedi. Evet oğlum dedim. “Peki doğdu mu?” dedi. Nasıl sabredecek? Nasıl anlatacağım ona bu süreci merak ediyorum. Bir psikolog olarak uzmanların mümkün olduğunca geç söylenmesinden yana olduğunu biliyorum. Ne kadar çok istediğini bildiğim için saklayamadım işte napıyım 🙁 E zaten yerinde bir dakika oturamayan annesinin halsiz ve bulantı halini görünce zaten bir açıklama yapmamız gerekecekti. Hastalıktan çok korktuğu için hastayım da diyemezdim. Büyük büyük babannemizi kaybettiğimizde Kıvanç ile olan bağını bildiğimiz için bir açıklama yapmıştık. Çok yaşlanmıştı bir de hastaydı dedik. Aylar sonra bir tuhaflık sezmeye başladık. Sürekli “Annecim sen yaşlanmayacaksın değil mi? Babacım sen hasta değilsin değil mi?” demeye başladı. Hastalıkların seviyeleri olduğunu, normalde tedavi olunabildiğini ama çok yaşlı olunca tedavi edilemediğini anlattım. Kafasında tam oturtana kadar bekleyeceğiz napalım…

kivi1 kopya

Aklıma takılan, sürekli araştırdığım bir konu da hamilelikte şeker yükleme testi… Sağlık bakanlığı bu konu hakkında gerekliliğini belirtip, yükleme ve testin yapılması gerektiğini söylüyor. İlk gebeliğimde ben de bu testi yaptırdım bir sorun yaşamadım. Ama son günlerde hamilelerin bu testi yaptırdıktan hemen sonra şekerinin yükseldiğini ve birdaha düşmediğine dair tecrübelerini paylaşıyorlar. Sizlerin de fikirleri benim için çok önemli. Doktoruma sorduğumda kesinlikle yapılması gerektiğini yoksa erken doğum ya da bebeğin organ gelişiminde problemlere kadar yol açabileceğini, önceden bilip önlem alınması gerektiğini söyledi. İlk hamileliğimde sınırda çıktığını söylediğim için 20. haftadan sonra haftada 1 parmaktan ölçüm yapmamı da istediğini söyledi. Parmaktan ölçümde açlık kan şekeri değerlerinin max 90, ilk lokmayı yedikten 1 saat sonraki değerin de max 140 olması gerektiğini söyledi. Benim için güvendiğim doktorumun fikri çok önemli. 20. haftaya kadar daha fazla bilgi toplayıp sizinle de paylaşacağım.

socialkolaj1 kopya

Bir diğer konu başlığım da, 2. bebeğe oda yapılmalı mı yapılmamalı mı sorusu…Yoksa ilkinin 3 yaşına kadar yanımda yattığını düşünerek bir park yatakla mı idare etmeli ???? Evde fazla oda var mı diye soracak olursanız hayır yok ? Giyinme odamızı bozmak zorunda kalacağız. İki çocuğunu aynı odada yatıran var mı? Anne yanı beşikleri kullananlar ve tavsiye edenler var mı? Piyasadaki modellerin 6. aya kadar kullanıldığını gördüm. Ben bir mobilyacı ile iletişime geçip en azından 1 yaşına kadar yatabileceği bir anne yanı beşik yaptırmayı planlıyorum. Yatağımız her ne kadar 1.80 olsa da, Kıvanç artık her ne kadar odasında yatsa da, sabahın ilk ışıklarıyla yanımıza transfer oluyor. Bir de minik olursa ben muhtemelen ünlem işareti olarak yatıyor olurum. Bari yatağın yanına ek gibi bir çözümle kendime yer açayım diyorum 🙂

Bu süreçte çok keyifliymiş ama ya! Bir anda gündemim/ gündemimiz değişti. Hayallerim de değişti. O da başka bir haftanın konusu olsun!

 

socialmom_banner_250x600-2

 

Gebelik günlüğümü yazarken bebeğimin ve hamileliğimin hafta hafta sağlık gelişimini www.prima.com.tr den takip ediyorum. Her yazımda yazdığım haftaya takiben Prima uzmanlarının yazdığı sağlık makalelerini sizinle burada paylaşacağım. 11 ve 12. haftanın sağlık yazısını buradan ve buradan okuyabilirsiniz. Hamileliğim boyunca Prima ile birlikte size harika sürprizlerimiz olacak. Bu şansı kazanabilmek için www.prima.com.tr ‘ye kayıt olmayı unutmayın! 9. ve 10. haftada neler yaşadığımı okumak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Sevgilerimle,

Çağla

 


3 Yorum

 1. Selen dedi ki:

  Merhaba,
  36 haftadayız ve 2,5 yaşında Nil adında bir kızım var. Kızımı 3 aylıkken odasında yatırmaya başladık. Bizim de başka odamız olmadığından giyinme odasını bozduk. Akşamları Nil in kendi odasında uyumasına devam etmesi için bir oda gerekiyordu. Bebeği şimdiden kendi odasında yatırmak istiyor, bu da olmaz. En azından beşik tekerlekli o uyuduktan sonra yine 3 aya kadar odama alırım. Sağlıklı bir hamilelik ve doğum geçirmenizi diliyorum ?

 2. Nurgül dedi ki:

  nasıl akıcı bir yazı sayfalarca olsa sıkılmadan okurum çok tatlısınız çok çooook ?? Eşinizle, Kıvançla, Alya ile mutlu günleriniz olsun biz de görelim inşallah seviyorum sizi?

 3. Sevgi dedi ki:

  Merhaba Çağla Hanım. Blogunuzu ve instagram hesabınızı keyifle takip ediyorum. Keşke daha çok paylaşım yapsanız 🙂 ben de 13. haftadayım. Siz şimdi 21-22 haftalardasınız biliyorum. Benim ilk hamileliğim. Daha değişme ihtimali olmasına rağmen kafamda en içime sinen düşünce geceleri bebeğin anneyle aynı odada farklı bir beşikte yatması, gündüz uykularını da kendi odasında geçirmesi şeklinde. Bu konudaki kararınızı verdiğinizde bununla ilgili de bir yazı olsa ne güzel olur:) Alya’yı sağlıkla kucağınıza alın. Sevgiler..

Yorum bırak (*Yıldızlı alanların doldurulması zorunludur)

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.