Bilgi eksiğim sebebiyle uzun zamandır araştırdığım şeker yüklemesini nihayet yaptırdım. Sonuçlar normal değerlerde çıktı çok şükür. İlk gebeliğimde de yaptırmıştım ama aylardır bazı hekimlerin tv de kafa karıştırmalarından etkilenmiş olacağım ki bunda baya bir sorguladım. Okudum, araştırdım, 3-4 doktordan fikir aldım. Sonucunda yaptırma kararı aldım. Çünkü “hamilelik şekeri” yükleme yapılmadan anlaşılmıyormuş. Nasıl yapıldığını merak edenler için, 26-27. Hamilelik haftaları içerisinde birgün aç karnına bir sağlık merkezine gidip açlık şekerinizi ölçtürüyorsunuz. Ben iki kere damar yolu açılmaması için açlık şekerine parmağımdan bakılmasını rica ettim. Devamında 50 gramlık şeker yüklemesi yapılıyor. 1 saat beklenildikten sonra damarınızdan kan alınıyor ve yükleme sonrası şekeriniz ölçülüyor. Değerlerin 140’ın altında çıkması gerekiyor. Eğer yüksek çıkarsa çıkan değere göre diyet ve insülin tedavisi veriliyor. Tedavi olunması gerekiyor. Tecrübemi ve kararımı merak ettiğiniz için paylaşıyorum ama sizler lütfen doktorunuza danışmadan hareket etmeyin.

Ekran Resmi 2016-11-26 01.28.56

Sağlık konuları şakaya gelmiyor ve internette bu konuda birçok bilgi kirliliği var. Tavsiye verirken insan korkuyor. Bu konuda Sağlık Bakanlığı’nın araştırmalarına ben bir anne adayı olarak çok güveniyorum. Hatta sonrasında bebeğim doğduğunda yaptırılması gereken aşılar konusunda da araştırmalara güvenim sonsuz.

Kaldı 10 hafta… Nedense içimi bir telaş kapladı. Alya’ya alışverişi hızlandırdım, 0-3 ay giysileri neredeyse tamam. Bebek bakım ürünlerini aldım, duvar kağıdını aldım, mobilya yatağının siparişini verdim, anne yanı beşiği olarakta önerilerinizi dinleyip Chicco Next2me aldım. Sanki birşeyler eksik kalacakta kız doğacak gibi bir telaş. 28. Hafta uyku problemlerimin başlaması dışında güzel… Uyku için bebekler için olan rezene çayından kullanıyım diyorum ne dersiniz? Ne zormuş uykusuzluk. Bebek gelişine hazırlıyor derlermiş, daha çok erken! Bırak kızım biraz daha uyuyayım. 🙂

Ekran Resmi 2016-11-26 01.41.12

İkisini de yaşamış biri olarak bana soruyorsunuz, erkek hamileliği ile kız hamileliği arasındaki fark nedir diye, öncelikle karın şekli 🙂 İkisi de 29 haftalık hamileliğim. Birinde daha yuvarlak, diğerinde daha sivri bir karnım vardı. Kızda aldığım kilonun çoğu kalçama gitti. Oğlumda da kızımda da 7 ay 7 kilo olarak gidiyor. İlk hamileliğimde son 2 ay 8 kilo daha almıştım. Umarım bunda öyle olmaz. Kızda ilk 3 ay mide bulantısından mahvoldum. Oğlumda daha sağlıklı hissediyordum, bulantım çok azdı. Kızda ilk 4-5 ay uyumak için kafamı koyacak yer arıyordum, oğlumda aksine uyku filan kalmamıştı. Oğlumda ilk aşerdiğim şey limonlu dondurmaydı, kızımda limonun kendisi. Ben genel olarak hamileliklerimde ekşi aşeriyormuşum meğer 🙂 İki hamileliğimde de korkunç bir koku hassasiyetim var. Adeta K9 köpeği gibiyim. Nerde ne pişiyor, nerede hangi çiçek/ ot kokusu var hemen alıyorum. Çok vakit geçmemesine rağmen ilk hamileliğime dair birçok şeyi unuttum ama ikisinde de pek sağlıklı hissettiğim söylenemez. Hep soruyorsunuz ya üçüncü bebek gelir mi diye, bu durumda cevaplamış olayım, hayır gelmez 🙂

Ekran Resmi 2016-11-26 01.41.45

    Soldaki Kıvanç’a hamileliğimde 29. hafta / Sağdaki Alya’ya hamileliğimde 29. hafta

Bu ayki kontrolde içim kıpır kıpırdı! Meğer bir sebebi varmış, kızım büyümüş! Ultrason ekranında kocaman bir kız gördüm. Yanakları belirginleşmiş, dudakları saçları kirpikleri olan kocaman bir bebek! 9 haftalık ultrason görüntüsünü hatırladım, anahtarlığa benziyordu 🙂 O kadar minik o kadar narindi ki, oğlumun ultrason fotoğraflarıyla karşılaştırdığımda resmen bir kız bebekti. O yüzden doktorumun 2 hafta sonra erkek demesine çok şaşırmıştım ya zaten… Alya’nın hareketleri oldukça keskin, doktorum bunu aldığım çokça kalsiyuma bağladı. Bolca yoğurt, süt, peynir tüketiyorum. Ek olarakta kalsiyum ve magnezyum tableti alıyorum. Her gün yürümeye çalışıyorum, hedef 10 bin adımı tamamlamadan rahat uyuyamıyorum. Bu sebeple bel ve sırt ağrısı da yaşamıyorum. Kilo alımım bu ay 500 gram oynamış. Yani 29 haftada 7 kilo almışım. Sağlığımız herşeyden daha önemli ?? Geçen haftalara göre daha iyiyim, iyi hissediyorum, kızıma kavuşmak için sabırsızlanıyorum! Karnım Kıvanç’a hamileliğimdeki gibi normalinden biraz daha büyük gidiyor. Doktorum bebeğimizin kilosu ve boyunun birkaç hafta önde olduğunu söyledi. Bebeğinin kilosu ve boyu hakkında endişelenen annelerin sorularını ilettiğimde, anne karnındaki bebeğin kilo alımı için bol protein ağırlıklı beslenmek gerektiğini söyledi. Hamilelik şikayetlerime bu hafta yeni birşey eklenmedi ? Bu haftanın araştırma konusu olarak kordon kanını saklamayı seçtim. Araştırdığımda doğum yapacağım Acıbadem Hastanelerinde bu hizmetin var olduğunu öğrendim. Bu hafta görüşmeye gideceğim ve edindiğim bilgileri sizinle paylaşacağım. Peki sizin hamileliğiniz nasıl geçiyor ve kordon kanı saklama hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? Lütfen tecrübelerinizi benimle ve yazılarımı okuyan diğer anne adayları ile paylaşın. En değerlisi anne tecrübesi!

250x600 (2)

 

Gebelik günlüğümü yazarken bebeğimin ve hamileliğimin hafta hafta sağlık gelişimini www.prima.com.tr den takip ediyorum. Her yazımda yazdığım haftaya takiben Prima uzmanlarının yazdığı sağlık makalelerini sizinle burada paylaşacağım. 28. ve 29. haftanın sağlık yazısını buradan okuyabilirsiniz. Hamileliğim boyunca Prima ile birlikte size harika sürprizlerimiz olacak. Bu şansı kazanabilmek için www.prima.com.tr ‘ye kayıt olmayı unutmayın! 26. ve 27. haftada neler yaşadığımı okumak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Sevgilerimle,

Çağla


2 Yorum

 1. zeynep dedi ki:

  Merhaba Çağla hanim,

  Biz okurlarinizi cok güzel bilinclendiriyorsunuz, bilgi kirliligini araştırma yaparal bizleri arindiriyorsunuz.Teşekkürlerimi borc bilirim. Alya hanimi saglikla kucaginiza alirsiniz insallah ?☝ sevgiler. . ??

 2. zeynep dedi ki:

  Merhaba Çağla hanim,

  Bir okurunuz olarak sizi günlük ,saatlik sürekli aşırı takip ediyorum ??.Araştırma yaparak bizleri bilgi kirliliğinden arindiriyorsunuz emeginize teşekkür ediyorum.17 haftalik hamileyim gerek dogum öncesi gerek sonrasi icin blogunuzdan bilgi topluyorum.Alya hanimi saglikla kucaginiza alirsiniz insallah ?? Nesillerimiz olacak çocuklarımızın bahtlarida güzel olmasini diliyorum ???
  Sevgiler ??

Yorum bırak (*Yıldızlı alanların doldurulması zorunludur)

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.