20. Haftadan sonrası daha kolay geçiyormuş. Gerçekten! 🙂

Biliyorum çoğumuz artık yavaş yavaş çoraplarımızı giymekte, eğilip kalkmakta, biryerlere uzanmakta, geceleri sağdan sola dönmekte zorlanmaya başladık. İşin enteresanı, ilk gebeliğimde sanki bütün bunlar daha sonra olmuştu. Bu haftalarda daha rahattım gibi hatırlıyorum. İkinci gebelikte “5,5 ay” şikayetlerin başlaması, çiş nöbetlerinin azalmasını beklerken artması, her duş sonrası güreşe çıkacak gibi yağlanıyor olma sorunu, kış günü ateş basmaları için doğru bir zaman dilimi diyebiliriz. Enerji kısmına gelince, pil reklamlarındaki ayıcık gibi full enerji ile dolaşıyorum. Evdeysem evde, dışarıdaysam dışarıda yapacak birşeyler mutlaka buluyorum. Sık sık yürüyüş yapıyorum, günde 10bin adım tamamlıyorum. Koş deseler koşacağım. Hayır koşamayacağım, göbeğimi unuttum yine :))

Ekran Resmi 2016-10-28 13.34.58

 

 

Bu hafta doktora soracağım şeyler listesine tek birşey ekledim o da sol üst bacağımın uyuşması. Doktor kontrolüm çok keyifli geçti. Kızımı bu hafta 2 kere gördüm. Cerrahpaşa’dan Nörolog bir arkadaş benimle iletişime geçti. Bebeğin anne karnındaki 4 boyutlu görüntüsünden minik bir heykelini yapıyorlarmış. (Heykel hazır olduğunda sizinle de fotoğrafını paylaşacağım) Benim doktorumdaki cihazdan aldıkları görüntü yetmiyormuş, beni bir de Kağan Kocatepe’nin muayenehanesine yönlendirdiler. Kağan Kocatepe benim yıllardır sevgi ve saygı ile takip ettiğim, çalışmalarına hayranlık duyduğum bir Kadın Doğum Uzmanı. Kendisi ilk gebeliğimde sık sık ziyaret ettiğim bir web sitesinin de sahibi. Hali hazırda takibimi yapan Ebru Dikensoy’ un fikirlerine de çok değer veriyorum ama Kağan hoca ile tanışma fırsatı bulduğum için çok mutluyum. Kağan Hoca Alya’nın 4 boyutlu ultrason görüntüsünden sağlık durumunu değerlendirdi. Şükürler olsun ki herşey yolundaymış. Kızımız büyümüş, 36 cm 750 gram olmuş. O kadar keyifli ki büyüdüğünü duymak. Annelerin genel arzusu beslemek, büyütmek sanırım. Engel olamıyoruz. Her yediğimin bebeğim için faydalı olup olmadığını düşünerek yiyorum.

Ekran Resmi 2016-10-28 13.34.03

Bu arada kiloma gelince, hala neyseki 7 kilo almış durumdayım. Kıvanca olan hamileliğime başladığım kilodayım. 58 kilo. Kilo almamamdaki sebep ciddi anlamda dikkat ediyor olmam sanırım. Hala abur cuburdan uzak duruyorum. Ev yemeği yemeğe çalışıyorum. Dışarıdan arasıra kaçamak yapsam da fastfood’a pek yönelmiyorum. Tek karşı koyamadığım şey Nutella. Çoğunlukla kahvaltıda peksimet ve nutella yerken buluyorum kendimi. Bütün kavanozları çöpe atıyım diyorum, vedalaşamıyorum. Umarım 26. haftada hamilelik şekerim yüksek çıkmaz… O kadar çikolata nereye gidiyor onu da anlamıyorum. Kilo yapmıyor fakat yukarıda da yazdığım gibi, 5 sene ciddi bir farkmış. Bu hamileliğimde hareket olarak daha ağırlaştım. Daha aktif olmama rağmen hareketlerimde daha zorlandığımın farkındayım. Şimdiden böyleyse önümüzdeki haftalar nasıl geçecek bakalım.

Bu son 2 haftada karnım ani bir şekilde büyüdü. Geçen haftaki fotoğraflara baktığımda azıcık göbekli kadın gibiyim, bu hafta itibariyle hamile olduğum belli. Hatta halk dilinde “erkek karnı” gibi 🙂 Top gibi oldu. Kız karnı daha yanlara yaygın oluyor diyorlar, benim karnımda futbol topu varmış gibi. Alya’nın ultrason görüntüsünde Kıvanç’ın minik bir kopyası olduğunu gördük. Ağzı, burnu aynı abisi. Bunu da sanırım kendime benzetemedim. Eşimin genleri oldukça baskın, 3. bebekte gelse ben kendime benzetemeyeceğim gibi gözüküyor. Halbuki kız konusunda umutlarım çokça fazlaydı.

4.ayçalışmalar4

 

 

 

23. hafta muayenemde doktoruma bacağımdaki uyuşmanın sebebini sordum. Karnının fazlaca büyümesinden kaynaklı siyatiğe baskı yapıyor olabileceğini, bu kadar ayakta durmamamı, biraz daha dinlenmemi söyledi. (İmkansız :)) Aynı zamanda içtiğim Osteocare’ e ek olarak bir de toz formdaki magnezyum desteği verdi. 1 haftadır içiyorum ama bir değişiklik yok. Sanırım doğuma kadar bu uyuşma benimle birlikte yaşayacak. Instagramdaki anneler muz ye dedi diye 1 haftadır her gün muz yiyorum, hamilelikten sonra bir süre muz görmek istemiyorum. :))

Son yazımdan sonra 3 hafta nasıl geçti inanın anlamadım. Umarım geri kalan 15 hafta da aynı şekilde çabuk geçer! Sağlıkla kalın…

250x600

 

Gebelik günlüğümü yazarken bebeğimin ve hamileliğimin hafta hafta sağlık gelişimini www.prima.com.tr den takip ediyorum. Her yazımda yazdığım haftaya takiben Prima uzmanlarının yazdığı sağlık makalelerini sizinle burada paylaşacağım. 21. hafta, 22.hafta ve 23.haftanın sağlık yazısını buradan okuyabilirsiniz. Hamileliğim boyunca Prima ile birlikte size harika sürprizlerimiz olacak. Bu şansı kazanabilmek için www.prima.com.tr ‘ye kayıt olmayı unutmayın! 20. haftada neler yaşadığımı okumak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Sevgilerimle,
Çağla


Yorum bırak (*Yıldızlı alanların doldurulması zorunludur)

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.