20. HAFTA
Gebeliğinizin tam ortasındasınız!
Bebeğinizde olan değişimler Baş – popo uzunluğu 14 -16 cm , ağırlığı 320 gr kadardır. Bebeğiniz bu aralar yutkunma hareketini çok sık yapar, zaten bu onun sindirim sisteminin gelişmesi için iyi bir pratiktir. Aynı zamanda bebeğinizin sindirim sistemi, mekonyum (ilk dışkı) denilen siyah, yapışkan bir madde de üretir. Bu yapışkan madde bağırsaklarda tutulur ve dışarı atılmaz, ancak bebeğinizin doğduktan sonraki ilk bezinde bu maddeye rastlayabilirsiniz.
Bebek artık sesleri duymaya başlar. Konuşmalarınızı, kalp ve barsak seslerinizi hatta vücudunuzun dışından gelen sesleri duyabilir. Yakınınızda oluşan yüksek seslere irkilerek, hatta elleriyle kulaklarını kapatarak tepki gösterir. Artık daha fazla hareket etmektedir. Döner, kıvrılır, yumruk ve tekmeler atar. Yeni doğan bir bebek gibi uyku ve uyanıklık dönemleri yaşar. Kız bebeklerin yumurtalıklarında yaklaşık 6 milyon yumurta hücresi vardır. Vajinası oluşmaya başlamıştır. Saç ve tırnakları uzamaya devam eder.

Bu haftada gebeler daha enerjik ve aktiftirler. Kendilerini daha iyi hissederler.
Sırt ağrılarınızı azaltmak için ergonomik koltuk veya arkalıksız bir tabure kullanabilirsiniz. Uzun süre ayakta kalmayın! Yatarken belinize küçük bir yastık koymanız faydalı olacaktır.

Gecenin bir yarısında sıcak basabilir ve terlemiş olarak uyanabilirsiniz. Metabolizmadaki ve hormonlardaki değişimler, ayrıca alınan ekstra kilolar yüzünden, birçok hamile kadın aynı sorundan şikayetçi olur. Odanızı serin tutup, üstünüze de çok kalın kıyafetler giymemeye özen gösterin.

Bacağınıza giren ani kramplar sizi uykunuzdan uyandırabilir. Bacaklarınızı dimdik uzatarak, topuklarınızın üzerine kalkıp ayak parmaklarınızı esneterek ya da birkaç dakika yürüyerek, bu kramplardan kurutabilirsiniz.

Midenizin ekşimesi ve hazımsızlık, uzandığınız zaman sizi rahatsız edebilir. Mide ağrılarınızı tetikleyen gıdalardan uzak durmaya, yatmadan iki ya da üç saat önce yediklerinizi sindirmiş olmanıza, rahat ve yarı dik bir pozisyonda uyumaya ve gerekirse üst bedeninizi ekstra yastıklarla desteklemeye gayret etmeniz, size daha rahat bir uyku uyumanıza yardımcı olacaktır.

20. Hafta
 
Bu hafta duygularım çok çalkantılı. Birgün harika hissediyorsam, diğer gün dünyanın sonu geldiğine inanan bir moddayım. Hafta başında Gökhan’a olan aşkım büyüse de, hafta sonunda nefretim had safhada mesela! Ağlama krizleri de yeniden başladı. Herşeyi kafaya takar bir durumdayım. Gereksiz! Aslında en gereksizi “Kadınlar Klubü”  bence! Okumayın, tek suçlu o! 20 hafta gebelik yazıyorum, bu haftada bebeğinin sakat olduğu anlaşılan, ölü doğum yapmak zorunda kalan kadınlar çıkıyor. E tabii onları okurken buluyorum kendimi. Gelde moralini bozma…
  
20. hafta kontrolümüzle birlikte detaylı ultrason yaptırma vaktimiz de gelmiş bulundu. Önce doktoruma gittim. Aynen sizlere de anlattığım gibi birlikte karar vermek istediğimi söyledim. Önce sanki biraz kızdı bana. Gebeliğimde zaten bir risk görmediğini, ama farklı bir gözün yorumunun bizim için önemli olduğunu söylemişti. Ama Derin’de bu testi sadece kendisi yapmıştı ve ben O’na güvenmiştim. Bu arada ben, bebekte kesin olmayan bir risk görüldüğünde bu bebeği doğuracağımı söyledim. O da bana sen zaten her şekilde bu bebeği doğurmaya karar verdiysen çok da kurcalamaya gerek yok dedi, ve geçtik ultrasona. Tıpkı Derin’deki gibi tek tek tüm iç ve dış organları incelendi, ölçümleri yapıldı, yaşım, önceki gebeliğim ve 2’li tarama testi sonuçlarım da göz önünde bulundurularak gebeliğimde hiçbir olumsuz risk taşımadığıma karar verildi. Bu korku ve stres de böylelikle atlatılmış oldu. Bebek kıpır kıpır, Derin hayretler içinde izliyor. Bir de doktor “Derin, kardeşin galiba sana benziyor” demez mi, değmeyin hanım efendinin keyfine:)
 
  Reflü. Off. Derin’de bunu da hiç yaşamadım. Ama normal bir zamanda kısa bir dönem çekmiştim bu sıkıntıyı. Öyle böyle birşey değil! İnsanın içinde yangın çıkar mı? Öyle işte. Onu bırak içtiğin su bile bir süre sonra boğazına kadar gelir mi? Geliyor. İlaç kullanmaktansa acıya dayanmaya rağzı gelenlerdenim ben. İlaç kullanmıyorum, çok da zorda kalmadıkça kullanmayı düşünmüyorum.
 
  Aslında bizim evde başka bir heyacan daha var bu günlerde. Derin okuyor! 🙂 O her bir kelime okuduğunda doğduğu gün aklıma geliyor benim. Nasıl büyüdü, ne çabuk büyüdü? Hem seviniyor, hem üzülüyor insan…
  5. ayı bitirdik artık. Karnım iyice büyümeye başlayacak, nefes almam zorlaşacak, hem mutlu sona, hemde zorlu günlere biraz daha yaklaşacağım. Hepsine hazırlıklıyım. Hem daha bilinçliyim artık. Mesela bebek büyütmekle ilgili birçok fikrim değişti artık. Belki Derin’de bir faydasını görmediğimden, belki de fazla kuralcı olmak beni çok yorduğundan  daha farklı bir anne karşılayacak bu bebeği. Huylu huyundan vazgeçmez tabii ki, haksızlık yapmak da olmaz diğer çocuğa, ama ben en azından yemek yedirme konusunda daha rahat bir anne olacağım için söz verebilir kendime. Yani umarım:) Hep faydalı beslensin, o öğünde ne yemesi, ne kadar yemesi gerekiyorsa onu yiyecek diye bir şart olmayacak bizim hayatımızda. Evet, Derin alıştı. Adını bildiğimiz her türlü sebzeyi, her şekilde yiyebiliyor mesela artık ama, sorduğum zaman hiçbirini beğenmiyor, ve ben ona çok haksızlık yaptığımı düşünüyorum:( Aslında hep tok hissediyor ve genelde sadece ben yemesini istediğim için yemek yiyor.  Artık biraz da olsa fikirleri ona bırakıyorum. En azından yemek isteyip istemediğini soruyorum. O da daha mutlu, bende. Bebek de böyle büyüyecek. Birgün yumurta yemezse birşey olmayacak mesela! Evet, ben sağlıklı yemekler yapmaktan vazgeçmeyeceğim belki ama, onlar yemek isteyip istemediklerine kendileri karar verecekler…
 
  Bir sonraki kontrolümüz yine 4 hafta sonra. Bu süre içinde bende sağlıklı beslenmeye dikkat etsem harika olacak:) 52.500 gramım tam olarak. Biraz hızlı gidiyoruz. Ama ne yapıyoruz, kafamıza takmıyoruz. Hamileler kilo alır. Kimisi az alır, kimisi çok alır. Bu hiiiç önemli değil. Doğum sonrasında hamilelik kilosunu veremeyen çok az insan tanıdım ben. O yüzden herşeyi fazla düşünmeyip, bu dönemin tadını çıkarmakta fayda var…

Pelin


Yorum bırak (*Yıldızlı alanların doldurulması zorunludur)

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.