Geçenlerde sizlere Meme Kanseri Farkındalık Ayı ile ilgili, kendi deneyimimi ve bilgilerimi içeren bir yazı yazmıştım. (http://www.socialmom.com.tr/tr/anne/socialmom-meme-kanseri-farkindalik-haftasi/) Bu yazıyı yazmayı planlarken, halk sağlığı konusunda gönüllü çalışmalarla ön plana çıkan Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesinden, 1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında beni konuk etmek istediklerine dair bir davet gönderdiler. Kendileri bu ay çeşitli etkinliklerle halkımızın dikkatini bu hastalığa çekmeye devam ediyor. Ben de muayene zamanım gelmişken gidip hem hastaneyi görmek, hem de check up kontrolümü yaptırmak istedim.

Bu ara sık sık şehirdışına gittiğim için oğlum beni çok özlüyor, Ankara’da iş seyahatindeyken beni arayıp ağlaması üzerine son dakika kararı ile ona da uçak bileti alındı. Başıma gelecekleri bilsem bir kez daha düşünürdüm…

Öğlen kalkacak uçağımız için oğlumla yollara düştük ve sorunsuz bir şekilde havaalanına vardık. Hemen makineden rezervasyon kodu ile biletlerimizi aldık ve pasaport kontrolüne geçtik. Polisin muvaffakatname istemesiyle şok oldum. Yanımda öyle bir belge getirmeyi akıl edememiştim. Daha önceki tüm seyahatlerimizde babamız yanımızdaydı ve kontrol noktasında konusu bile geçmemişti. Meğer bir diğer ebeveyn olmadan çocukla yurtdışına çıkarken bu tarz bir izin belgesi gerekiyormuş. Aman diyim ihmal etmeyin. ( Bknz. Muvaffakatname )

Hemen eşimi aradım, notere gitti fakat girmesiyle noterin öğle tatiline çıkması bir oldu. Bu sırada uçağımızın kalkmasına 45 dakika kalmıştı. Eşim hemen havaalanına gelmek için yola çıktı. 15 dakika içerisinde gelmiş olmasına rağmen  belgenin hazırlanması, içeride yaşanan terslikler ile birlikte contuar kapandı ve biz uçağı kaçırdık. Bir sonraki uçak akşam 8’deydi. Yani tam 7 saat sonra… Eve dönsek geri gelsek, akşam trafiğine kalmamak için erken çıkmamız gerekirdi. Dolayısıyla biz de orada bekleyelim dedik. 2 yaşında bir çocukla havaalanında ne kadar, nasıl oyalanabilirsiniz bir düşünün… Kısacası bittim!

Akşam saat 23:00’te odamıza varmıştık. Sabah kan tahlilleri yüzünden erken kalkmak üzere saatimizi kurduk ve perişan vaziyette uyuduk.

Yakın Doğu Hastanesi Web Adresi : http://neareasthospital.com/tr/

Facebook: https: //www.facebook.com/YDUHastanesi?fref=ts

Metropoldeki hastanelerin küçüklüğüne alışmışken, Yakın Doğu Hastanesi’nin ihtişamı beni büyüledi. Özellikle Acil Servisini ziyaret ettiğimdeki şaşkınlığıma hastane çalışanları da şahit oldular. Istanbulda’ki hastanelerin büyüklüğünde ve tam kapsamlı bir Acil bölümü vardı. Hastaneye ilk gittiğimizde Check Up kontrollerim için ilk olarak kan örnekleri alındı ve laboratuara gönderildi. Daha sonra batın ve meme ultrasonum çekildi. Harika bir öğle yemeği arası verdik, ama yemekte bile iş konuştuk 🙂 Tabii Kıvanç izin verdiği kadar…

Bu arada sevgili oğlum o sırada meğer 2 adet son azılarını çıkarmış. Bunu döndüğümüzün ertesi sabahı farkettim. Havaalanında yerlere yatmasının ve “Lüffen eve gidelim anneee!” diye ağlamasının sebebi de ortaya çıkmış oldu. Ama bu tabii hastane maskotluğu yapmasına engel olmadı. Tüm hastane personelleri ve hastalar Kıvanç’ı tanıdı ve çok sevdiler. Kendisi o kadar ünlüymüş ki, gittiğimizde odamızda organik sütümüz ve bir takim ihtiyaçlarımız hazırlanmış bizi bekliyordu. Bunun için YDÜ Genel Müdür Yardımcısı Sayın Özgü Bayraktar’ a ve Kurumsal İletişim Sorumlusu Dr. Gabriela Evren’e çok çok teşekkür ederim. Öğle yemeğimizin yeri bile Kıvanç’ın oyun alanı düşünerek ayarlanmıştı. Hastane çalışanları ve doktorları oldukça nazik ve misafirperverdi. Bize gerçekten çok iyi baktılar. Check up kontrolleri dışında istediğim tüm tahlilleri de yaptılar ve oradan içim çok rahat ayrıldım.

Hastane hakkında öğrendiklerimi sizinle paylaşmak isterim. Yakın Doğu Hastanesi, Uluslararası Yıldız Kalite Ödülünü hakedecek kadar donanımlı bir hastane. 2010 yılında kurulmuş ve son 1 yıldır SGK kapsamlı hastalara da hizmet veriyor. Hastanenin ve Universitenin bulunduğu alanda Türkiye’den ve yurtdışından gelecek hastalar için Residence’larda uygun fiyatta konaklama imkanı var. Yani sağlık turizmi kapsamında en güzel tercihlerden biri olabilecek düzende biryerden bahsediyorum. Hem tüm tetkiklerinizi yaptırıp, hem de gitmişken güzel bir Kıbrıs gezisi yapabilirsiniz.

Bir diğer dikkatimi çeken de, muayene ve tetkiklerde (operasyonlar haricinde) öğrencilerden SGK farkı alınmaması oldu. Öğrencilere SGK dahilinde ücretsiz hizmet veriliyor. Hastane 100’ü aşkın hekim kadrosu ve universite hastanesi olmasının da getirdiği fark ile, son teknoloji cihazlara sahip olarak, tüm branşlarda hizmet veriyor.

Öğleden sonra tüm dahiliye muayenelerim yapıldı. Tetkiklerim ve tahlil sonuçlarım değerlendirildi. Şükürler olsun ki herşey temiz çıktı. Sanırım birtek b 12 vitaminim ciddi anlamda sınırda. Bu da kan hücrelerinde azalma ile birlikte aneminin meydana gelmesi, sinir sistemi bozuklukları, mide ve sindirim sistemi bozukluklarına sebep oluyormuş. Bununla birlikte gittikçe ciddileşen ve hızla artan kansızlık, cilt bozuklukları, kilo kaybı, unutkanlık, gereksiz korku ve tedirginlik hissi, yorgunluk hissi, sinirsel problemler de B12 vitamin eksikliğinin belirtileri arasında yer almaktadır. Sanırım son dönemdeki tahammülsüzlüğümün sebebi iş yoğunluğu değilmiş. Acilen tedaviye başlayacağım.

Meme Sağlığı Merkezi sorumlusu Prof.Dr. Hasan Besim muayenemi yaptıktan sonra; düzenli kontrollerin, kendi kendine el ile muayenenin, ultrason + mamografinin önemini anlattı ve tüm kadınların bilinçlenerek önlem almaları için, siz, okuyucularımı da bilgilendirmemi istedi.  Bu sebeple sık sık bu konuyla ilgili uzman doktorların bilgilerini sizlerle paylaşacağım.

Aynı zamanda çok yakında Yakın Doğu Hastanesi’nde ve Universitesi’nde Kıbrıslı anneler ile buluşup tanışacağım, seminer vereceğim ve sorularını yanıtlayacağım. Yani bana bu sene sık sık Kıbrıs yolları gözüktü 😉

Yakın Doğu Hastanesine gerçekleştirdiğim ziyaret Universitenin web sitesinde ve tüm Kıbrıs basınında yer buldu. Teşekkür ederim! Linkler için;

– http://duyuru.neu.edu.tr/?p=80085

– http://www.haberhavadis.com/ic-haberler/ydu-sonmezi-konuk-etti-h39896.html

– http://www.kibrisinternetgazetesi.com/saglik/-h4822.html

– http://www.kibrispostasi.com/index.php/cat/77/news/144586/PageName/SAGLIK_KISISEL_BAKIM

 

Sevgiler,

Socialmom


Yorum bırak (*Yıldızlı alanların doldurulması zorunludur)

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.