“Prima İle Bebekler Keşfediyor, Socialmom Annelere Soruyor”

 

socialmom_banner_250x600-2

  • Mavibebeğim Kimdir?

Ben İnci Timuremre. Oyun Annesi, Bebek İşaret Dili Eğitimcisi, Ebeveyn Koçu… Bebeğim Mavi doğdu, ben de doğdum… Bebeğim benim hayatımın dönüm noktası oldu, yaşanabilecek en büyük mutluluk oldu. Bebeğimin doğuşu ve doğum iznimin bitmesi ile yüksek kariyer planlarını gerçekleştiren ve devam ettirmek üzere olan ben, istifa ettim. Bebeğimle beraber büyüyebilmekti ve onun her anına şahit olabilmekti isteğim. Bebeğimin doğuşu ile hayatım gibi, hayata bakış açım da, mutluluklarım da, planlarım da, kariyerim de değişti, şekillendi ve güzelleşti. Bütün planlarımda anne bebek ve anne bebeğe dair güzellikler vardı artık. Mavibebeğim vardi!

 

  • Bebek sahibi olmaya nasıl karar verdiniz?

Aslında tamamen sürpriz oldu bize. Eşim evlendiğimiz ilk günden itibaren bir bebeğimiz olsun istiyordu fakat ben bunun çok büyük bir sorumluluk olduğunu düşünüyordum ve hazır mıyız acaba diye endişeleniyordum bu sebeple doğum kontrol hapı kullanıyordum güya kendimi hazır hissedince bırakacaktım. Fakat bir ara ilacı bıraktım ve evliliğimizin beşinci ayında hamile olduğumu öğrendim. Ama şimdiki aklım olsaydı o beş ayı dahi beklemezdim herhalde.

 

maviiiiiiii

  • Hamilelik süreciniz nasıl geçti?

Hamilelik sürecim çok kötüydü maalesef ki. Hamileliğimin ikinci ayında düşük riski ile karşılaştım ve hormon yüklemeleri ile psikolojim alt süt olmuştu. İlk dört ay mide bulantılarından yataktan dahi kalkamıyordum, hayatım yatak, yanı başımdaki leğen ve kitaplardan ibaretti sadece. Dördüncü ayımdan sonra mide bulantılarım biranda kesildi, fakat bu sefer de ciddi bir depresyona girdim. Hormon yüklemelerinin ve doğum kontrol hapının bir anda kesilmesi ve hemen akabinde hamile kalınması ile ilgili olduğunu söylüyordu doktorum da, görüştüğümüz psikolog ta. Fakat öyle böyle bir depresyon değildi bu, normalde ufacık şeylerden bile mutlu olabilen ben, ufacık şeylerden mutsuzluğun dibinde yaşıyordum. Depresyon hamileliğimin 7. ayı gibi azalmaya başladı. Fakat bir ay kadar sürmüştü keyfim, sonrasında yine bir sıkıntı baş göstermişti. Gebelik siyatiği. Bir odadan diğer odaya tek başıma yürüyemez haldeydim, eşim kucağında taşıdı o bir ay boyunca beni. Fizik tedavi süreci başlamıştı ve koltuk değnekleri girmişti hayatıma. Tüm bunlara bir de yalnızlık eklenince eşimden başka bir dayanağım olmayınca hamilelik sürecim allak bullaktı anlayacağınız. Belki de bu yüzdendir ne zaman bir hamile görsem yanına gidip destek olmak isteyişim.

 

_A3A2577

  • Bebeğinizi kucağınıza aldığınızda hisleriniz ne oldu?

Hani az önce anlattım ya hamilelik sürecimi, yaşadığım o müthiş zor günleri. Tam tamına 40 hafta 2 gün süren o zor zamanlar, bebeğimi kucağıma alır almaz uçtu gitti resmen. Ve böyle bir duygu olacağını bilsem değil 40 hafta 40 yıl bile çekmeye razı olurdum dedim o günleri. Mavi’yi kucağıma aldığım günden bu güne yaşadığım duyguları, annelik duygularını, evlat sevgisini anlatmaya yetecek bir kelime olduğunu düşünmüyorum açıkçası. Yaşayan bilir ve anlayacaktır demek istediklerimi.

 

  • Blog yazmaya hangi aşamada karar verdiniz?

Hamilelik sürecimin tamamen yalnız geçmesi daha da zorlaştırmıştı yaşadıklarımı. Aynı şekilde bebeğimi kucağıma aldığım o günlerimin de yalnız geçmesi sebebiyle belki benim gibi birileri vardır ve arkadaşlık edebilir yazdıklarım, tecrübelerim, yaşadıklarım diyerek aslında blog yazmaya başladım. Yani tamamen birilerine arkadaşlık edebilmek, birilerinin de bana arkadaşlık edebilmesiyle başlamıştım. Yazılarımız olacaktı arkadaş aslında.

 

  • Bebek bakımını öğrenmek için bloglar doğru içeriklere sahip mi?

Bu soruya evet ya da hayır gibi bir cevap veremem doğrusu. Çünkü çocuk yetiştirme aslında anneden anneye ve hatta çocuktan çocuğa göre değişen bir durum. Çocuğunu doğru gözlemleyebilen bir anne için bloglar gerçekten yol gösterici olabilir. ( Tabi bu durum sadece gerçek bloglar için geçerli. Her önüne gelenin blog açtığı ve iki üç yazıyla bloggerım dediği blogları saymayın lütfen)

 

IMG_20150417_202715

  • Bebek bakımı konusunda yeni annelere önerileriniz nelerdir?

Aslında iç seslerini dinlemeleri. Çok fazla dışarıdan gelecek söylemleri düşünmemeleri. Malum yeni bir anne söz konusu olduğunda akrabalar, büyükler, konu komşu hiç susmaz. Aç bu çocuk aç, sütün yetmiyordur senin, kucağına alma alışmasın vb bütün bunlar eminim hepimizin duyduğu cümleler. Bu cümleler ve daha bir sürüsü hele ki lohusa biri ve ilk annelik deneyimini yaşayan biri için çok sinir bozucu ve kafa karıştırıcı. Bu sebeple siz iç sesinizi dinleyin, kapatın kulaklarınızı. Annenin bu dönemde kendini iyi hissetmesi ve iyi hissettirilmesi çok önemli. Anne mutlu olacak ve nefes alabilecek ki bebeğine de bunu yansıtabilsin. Bu durum sütüne kadar fazlaca etki gösterecek çünkü. İlk dönemde naçizane tavsiyelerim bir rutin oluşturmaları, çünkü bu rutin tüm bebeklik dönemi boyunca devam edecek bir alışkanlık haline gelecek. Uyku rutini, beslenme rutini, oyun rutini vb gibi. Uyku ve beslenme dışındaki zamanlarda bol bol birbirlerinin kokularını duymaları ve sevgi dolu temasları çok önemli ve pek tabiki olmazsa olmazlardan bir tanesi de oyun. Çünkü çocuk aslında oyunla ve sevgiyle büyüyor. Yenidoğan döneminde bu rutini oluşturabilmek ve kolik vb gibi anne karnına özlemle oluşan ağlama krizleri için rahatlatıcı bir müzik çok etkili olabilir. Kızım 5 aylık olana kadar gece uykusu rutinlerimizin en önemli parçalarından bir tanesi buzuki orhan kolik albümü idi. Anne karnı seslerinden oluşan o albümün rahatlatıcı etkisini anlatamam. Ve oyun. Özellikle ilk bir yıl beş duyu oyunları. Haftanın belli günlerini bir duyu günü ilan edip oyunların oynanması. Mesela koku günü seçilen bir günde beraber çiçek, nane, portakal, tarçın çubuk vb gibi kokular ile keyifli zaman geçirilmesi gibi.

 

  • IMG_1506Bebeğinizin gelişiminde hangi kaynaklardan faydalandınız?

Çocuk doktorumuz, pedagogumuz, internet, bloglar, kitaplar. Aslında o dönemde benim annelik gelişimiminde bebeğime daha faydalı olabilmek adına iç sesimin de yönlendirdği tüm bilgiler, kişiler benim için güzel birer kaynaktı. Aynı zamanda da hem kendim, hem bebeğim için eğitimler aldım. Montessori oyunları eğitimi, bebek işaret dili eğitimi ve ebeveyn koçluğu eğitimi. Şunu da söylemeden edemeyeceğim, bir baş ucu kitabım vardı ki defalarca okuduğum: Akıllı Bebekler Akademisi
• Bebeğinizin ilgi alanlarını ne zaman farkettiniz?
Kızım 2 aylık olduğundan bu yana onunla oyunlar oynamaya başladım. İki aylık bir bebekle ne oyunlar oynanabilir ki dediğinizi duyar gibiyim. Mesela farklı dokuda kumaşlardan oluşan bir sepet hazırlamıştım. Bebeğimde üzerinde sadece bezi olacak şekilde yanında yatıp ipek kumaşı üzerinde gezdiriyor ve konuşuyordum onunla, ardından polar kumaşı gezdirip ne kadar yumuşak olduğunu anlatıyordum. Oyunlarımız bugüne kadar hep hayatımızın en önemli eğlencesi ve keyfi oldu ikimiz içinde. Ve ilgi alanlarını da oyun oynarken keşfetmeye başladım. Aslında oynadığımız oyunlarda ben sadece yol gösteriyordum, kızım ilgi alanına göre yönlendiriyordu beni.

 

  • Bebeğinizin keşif alanları ile ilgili destekleyici yönlendirmeler yapıyormusunuz?

Kesinlikle evet. Çünkü bu dünya bebeklerimiz için yepyeni bir yer. Ve hayatımızdaki çoğu şey onlar için müthiş birer keşif alanı ve onlar da biz izin verebiliyorsak çok büyük kaşifler aslında. Koltukların tepelerinde zıplamaları dahi keşif. Bir denge keşfi. Bizim çizdiğimiz sınırlarda ve belki de bizim gözlemimizde keşfetmelerine izin vermek gerek diye düşünüyorum. Aslında yaramazlık diye adledilen çoğu şeyin altında dahi bir keşif duygusu yatıyor.

 

  • Bebeğinizin verdiği mesajları doğru okuyabiliyormusunuz?


Bebeğimin verdiği mesajları doğru okuyabilmek için bebek işaret dili eğitimini aldım. Bebeklerimizin konuşmaya başlamadığı dönemlerde ihtiyaçlarını ağlamadan işaretlerle rahatça anlatabilmesi için bir dil bu, bebek işaret dili ve bebeklere başbaş yapmayı nasıl öğrettiysek o kadar basit aslında. Kızım 8 aylıktı bezini değiştirmemi istedi bez değiştirme işareti yaparak. Benim müthiş inandığım, birebir kızımda uygulayıp faydalarını gördüğümve eğitimcisi olduğum bir dildir bu, bebek işaret dili.

 

logo

İnci’yi takip edebileceğiniz platformlar:

Web: www.mavibebegim.com

f: www.facebook.com/MaviBebegim

ig: www.instagram.com/MaviBebegim

www.prima.com.tr

İnci ile yaptığımız ropörtajdan umarım keyif almışsınızdır! Bir sonraki ropörtajda görüşmek üzere…

Gebbe Pınar’ın ropörtajını okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sevgiler,

Socialmom


Yorum bırak (*Yıldızlı alanların doldurulması zorunludur)

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.