“Prima ile Bebekler Keşfediyor – Socialmom Annelere Soruyor”

 

socialmom_banner_250x600-2

• MadebyBushra Kimdir?

Merhaba, eğer Madebybushra markasıyla tanışmışsan zaten beni tanıyorsundur 🙂 Hayır mı? Hayalperest dünyamda gür sesimle ulu orta yaşarım. Ne saklarım ne de sabredebilirim. Heyecanlarım ve duygularım hep taşkındır bu sebeple ya ürkütürüm ya da güldürürüm. Bir kadının kadın gibi yaşaması gerektiğini savunur her durum ve koşulda konuşurum, konuşurum. İlk sosyal medya serüveni yonja ile başlayıp msn ile ego –sunu yenmiş ergenlerdenim. Facebook katılım süresini tarihe gömmüş, 5 yılını ve gönlünü instagram’a vermiş, twitter & pinterestte eğlenmekteyim. Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Mezunu, şimdi bir erkek annesi, Sosyal Medya Uzmanı, Pip Studio Yetkili Satıcı, Blogger, Madebybushra Marka Kurucusu yani yok yok…

 

• Bebek sahibi olmaya nasıl karar verdiniz?

8 yıllık evliliğimiz boyunca anne ve baba olabilmek için hiç ‘gündem’ oluşturmadık. Eşimin memleketinin Karadeniz olması sebebiyle tahmin edersiniz ki 8 yıl dillere düştük 🙂 Bana sorulduğunda ise ben ana okul öğretmeniyim! Zaten 24 evladım var. Diyerek konuyu geçiştirme çabalarım alay konusu olmuştu. Yeni bir hayata merhaba demek, yeni bir can’ a hazır olabilmek için 8 yıl maddi manevi çok ama çok çabaladık ve önce bir çift olarak ilişkimize yatırım yapıp ardından maddi olarak Türkiye’ de yaşamanın getirilerini ön görerek yatırımlar yaptık. Artık hiç bir bankaya borcumuz kalmamış, evimizde bebeğim ile ilgilenebilecek maddi ve manevi güce sahip olduğumuzu hissederek kararımızı verdik.

 

Ekran Resmi 2016-03-26 02.18.44

 

• Hamilelik süreciniz nasıl geçti?

Hayatımın en pozitif, en mutlu, en sağlıklı dönemini yaşarak bebeğime kavuştum. Bel ağrılarımın son bulduğu, son yıllarda fazla nükseden reflü hastalığımın son bulduğu, uykunun keyfine vardığım, istediğim an ayaklarımı uzatabildiğim ve en önemlisi istediğim her şeyi yiyebildiğim huzurlu bir süreçti.

 

710A0805

• Bebeğinizi kucağınıza aldığınızda hisleriniz ne oldu?

Şuan yazarken bile yaşadığım O an’ ı anlatmaya kelimeleri birleştiremediğim duyguları nasıl anlatabilirim bilemiyorum! Ancak … Şunu diyebilirim ki;

Ata’nın geleceğini hissettiğim andan itibaren hala devam eden derinden yaşadığım İLAHİ güç ve KUDRET sızım, sızım damarlarımda, kanımda dolaşıyor.

Çok şanslıyım.

Kutsalım.

 

 

• Blog yazmaya hangi aşamada karar verdiniz?

Kişisel sosyal medya hesaplarımın bir anda hobim ile ticarete dönüşmensinin ardından önce bir öğretmen maaşımı 3 sene önce ünlü bir web tasarımcısına kaptırıp web adresimin açılmayarak yaşadığım kırgınlık ve kaos durumunu yıllarca öteledim. Bebeğim doğduktan sonra ev dekorasyon satış sayfamdan bebeğim ile ilgili yaptığım günlük ve anlık paylaşımlarıma annelerin sohbet katılımlarıyla az biraz teşvik olmuşken, dostlarımın tavsiye ve destekleriyle www.madebybushra.com hayalimi hayata kattım.

 

• Bebek bakımını öğrenmek için bloglar doğru içeriklere sahip mi?

Doğruyu ifade etmem gerekir ise; ben gerçek kaynakçıyım. Sorunu mu, soru mu, yaşadığım o an ki durumu hemen ve anında doğru kaynak, bilgi ile çözmek isterim. Çok şükür içinden çıkmayacağım durumlar yaşamadım ancak tereddüt yaşadığım an önce doktorum ve sonra birçok internet sayfalarında kendimi sınadım  Yararlandığım çok yazı da oldu. Ancak konu bebek & çocuk olduğunda reklam kokan blog adresinlerinden etkilenmemek adına uzak duran bir anneyim. Doğru ve yanlış bilgiyi ayırt edebilecek bilinçte ilerlenir ise yaralanmayacak kaynak yoktur. Diye düşünüyorum.

 

710A0897

• Bebek bakımı konusunda yeni annelere önerileriniz nelerdir?

Açık ve net  süslü laflara gerek yok Çağla’cım. Hepimiz anneysek profesyonellik neyimize dimi?
Bebeklerimizi kat, kat giydirmeyelim.
Gözümüz evin derecesinde, elimiz ensede olsun yeter.
Paranoyaklığın lüzumu yok  anne- babaanne lütfen! Diyebilelim.
Doktorumuz güven ister. Kıymet bilip, saygı gösterelim.
Bir de rica ediyorum o kulakları bir müddet kapatıp, bebeğimiz uyuduğunda önce kokusunu içimize çekip hemen ardından kısa bir hayal kurup, o uyanana kadar bize ne iyi gelecek ise yapmayı ya da yaşamayı ertelemeyelim.

 

• Bebeğinizin ilgi alanlarını ne zaman fark ettiniz?

Anne karnında başlayan temas, ses, SEVGİ … Doğduktan sonra; ten, temas, koku ve SES … Hepsi birleşince sanıyorum 2. Ay artık dokunmak, keşfetmek çok yoğundu. 3 ay ile birlikte uzun bir yol başladı.

 

IMG_6806

• Bebeğinizin keşif alanları ile ilgili destekleyici yönlendirmeler yapıyor musunuz?

Tabi ki… Hem de nasıl? Ata balon, top gördüğünde silkelenip, peluş oyuncak v.s bir nesneye dokunduğunda tepki veren bir bebekti. Bence hayvanlara, canlılara büyük ilgisi var. Bir bebek gördüğünde tepkileri olağan üstü. Bir yetişkin ile iletişim kurma çabası görülmeye değer. Seslere olan dikkati takdir ister. Müzik olmazsa olmaz. Sürekli takipte ve gözlemdeyim.

 

• Bebeğinizin verdiği mesajları doğru okuyabiliyor musunuz?

Sanıyorum evet. Eminim gözden kaçıyor ve çözümlenemediği anlar oluyor. Ama bebelerimiz için beden dilimizi ve ses tonumuzu mimiklerimiz ile yönlendirir isek iletişim çok daha anlamlı oluyor.

 

IMG_0379 copy

 

Büşra ‘yı takip edebileceğiniz platformlar: 

Web: www.madebybushra.com
İg: www.instagram.com/madebybushra
f: www.facebook.com/MadeByBushra

www.prima.com.tr

Büşra ile yaptığımız ropörtajdan umarım keyif almışsınızdır! Bir sonraki ropörtajda görüşmek üzere…

MaviBebeğim ile yaptığımız ropörtajı buradan okuyabilirsiniz…

Sevgiler,

Socialmom


Yorum bırak (*Yıldızlı alanların doldurulması zorunludur)

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.