Geçen sene bu zamanlar hamile olduğum için tatile gidememiştik. Tek avuntum gelecek sene oğlumla birlikte tatil yapacak olmamdı. Aylar geçti. Oğlum doğdu. Kışın büyüdük. Yaz geldi ve tatil programı yapıldı.

Tatil planı yaparken önceliğimiz denizinin temiz olması, sıcak olması, çok tuzlu olmaması ve plajının kum olmasıydı. E tabii biraz da bizim tatilimiz olacağından, bizim de keyif alacağımız bir yer olmasıydı.

Daha önce de defalarca gittiğimiz ve çok keyif aldığımız Bodrum – Türkbükü bu sene bize pek uygun olmayacaktı. Dolayısıyla bütün bu kriterlerimizin uyduğu tek biryer bulduk, Kıbrıs. Kıbrısta birçok lüks otel var. Bebekle genelde lüks otellerde kalmak tatilinizi daha kolay bir hale getiriyor. Yemeklerinden yedirebiliyorsunuz, odayı temizlemek zorunda kalmıyorsunuz, otel içi ulaşım rahatlığı oluyor, çocukların ilgisini çekebilecek birçok aktivite oluyor, hijyen en üst seviyede oluyor, otel içinde ihtiyacınız olabilecek eczane, market, doktor bulunuyor. Bu yüzden ilk tatilinizde 5-7 yıldızlı otellerde kalmanızı tavsiye ederim. Biz Kıbrıs’ta Kaya Artemis otelde kaldık. Aslında planımız Nuh’un Gemisinde kalmaktı ama Kaya Artemis’in plajının Kıvanç’a daha uygun olacağını düşündük. İyiki de öyle yapmışız!

Kıbrıs daha önce tatil yaptığımız biryerdi. Gündüz deniz- güneş- kum, akşamda eğlence yada casino.
E tabii bu sene işin formu değişti. Gündüz deniz-güneş- kum, pestilin çıksın, sonra koştur koştur akşam yemeği, hazmettin hazmedemedin derken cuppppp yatağa 🙂

Tatil öncesi benim için biraz yorucu oldu. Bebekle hazırlık yapmak zormuş. Dönüşte yorgun olacağımı bildiğimden gitmeden evi temizledim, yanımızda götüreceğimiz kıyafetler yıkandı, ütülendi, eksikleri alındı, bavul yapıldı. Uçağımız da erken saatteydi. Dolayısıyla gitmeden yorulmuştum ama tatilin üçümüze de iyi geleceğine çok emindim.

Biz bu sene tatile anneannemiz ve dedemizle gittik. Yani benim annem ve babam. İyiki öyle yapmışız çünkü tatil bize zehir olabilirmiş. Hiç başbaşa vakit geçiremezmişiz, yüzemezmişiz, yemek yiyemezmişiz. Onlar bize çok yardımcı oldular, çok teşekkür ederim!

Uçak saat 9.30’daydı. Erkenden kalktık havaalanına gittik. Normalde uyanma saati o kadar erken olmadığı için Kivi biraz mızmızlandı tabii. Yolculuk 1,5 saat kadardı. Uçakta çok uykusu olduğu için uyudu. İndiğimizde otele gidişimiz 45 dk. kadar bir süreydi. Onda da arabada şarkı söyledik, oyun oynadık. Otele vardığımızda daha öğle vakitleriydi. Hemen hazırlanıp yemeğe indik. Sonra plaja gittik. Otel çok büyüktü. Odadan deniz kenarına yürüyerek 5-10 dakika sürüyordu. Bu yüzden genellikle akşam yemeğine indiğimiz vakitler dışında shuttle kullanmayı tercih ettik.

Kiviyi ilk denize soktuğumda görmeliydiniz. Sanki yıllardır yüzüyormuş gibi keyif aldı. Genel olarak tatilin tümünde onu rahatsız eden şey güneş oldu. Gözüne güneş ışığı geldiği anda huysuzlandı.

Kumda oynamaktan çok keyif aldı. Heryeri kum oldu ama banamısın demedi 🙂 Tabii tanıştığı herşeye yaptığı gibi kumunda tadına baktı. Hergün keyifle kum yedi! Kıbrıs çok sıcaktı, hava genel olarak 35 derece seyrinde gitti. Deniz suyu 26 dereceydi. Miniği hiç korkmadan hergün, her dakika denize soktum. Deniz suyu çocukların diş etlerine, vücuduna, cildine, kemiklerine çok iyi geliyor. Kaldı ki 4 dişle gittiğimiz tatilden 6 dişle döndük 🙂

Kıvanç tatil boyunca gün içinde hep çıplaktı. Anne olmadan önce neden çocuğuna mayo giydirmezki bu kadınlar diye söylenen ben, oğlumu tüm gün çırılçıplak bıraktım. Tüm vücudu güneş görsün, mayo-bez pişik yapmasın, rahat olsun diye hep çıplaktı. Erkek çocuk olduğu için çokta kınayan bakışlar almadım 🙂 Kızım olursa onu bu kadar rahat dolaştırırmıyım bilmiyorum henüz.

Denize de çıplak soktum. Ama havuza Huggies Little Swimmers ile soktum. Çişi engeller, su geçirmez filan sanıyordum ama öyle değilmiş. Huggies Little Swimmers yanlızca kaka içinmiş. O zaman normal bezden farkı ne diyeceksiniz. Normal bezden farkı suyla temas ettiğinde şişmiyor olması. İncecik kalıyor. Kivi’nin kaka saatlerini bildiğim için havuzda, denizde ya da çıplakken bir kaza geçirmedik. Ama havuzda eğer üzerinde Little Swimmers varken kaka yapsaydı dışarı sızdırırmıydı bilmiyorum. Sadece havuzdan çıkardığımda bezinin içinin de su dolu olduğunu söyleyebilirim. Bir tanıdığımız havuz bezlerinden almayıp, bebeğini normal bebek bezi ile suya sokmuş, bez öyle bir su çekmiş ki havuzda su kalmamış, öyle dedi, ona göre 🙂

Tatilde başına güneş geçmesi de en büyük risklerden biri. Mutlaka şapka takmak lazım, kafasını ıslak tutmak yetmez. Kivi normalde şapka takmaktan nefret ettiğinden, tatilde de takmayacağına emindim. Nasıl koruyacağım kafasını diye düşünürken, babası Kiviyi şapkaya alıştırdı. İki gün boyunca o çıkarttı, o taktı derken küçük beyefendi şapkalı dolaşmaya başladı. Gözüne gelen güneşi kestiği için o da rahat etti biz de.

Güneş kremi olarak Bioderma Abcderm’in 50+ Mineralli güneş korucusunu almıştım. Gitmeden birkaç kere kullanmıştım. Alerjik reaksiyon göstermedi, yanmadı, kızarmadı ama İstanbul hiç o kadar sıcak olmamıştı o yüzden acaba yanarmı, doğru seçimmi diye düşünüyordum. Kıbrıs’ın güneşi bir enteresandır, buğday tenli olmamıza rağmen, birkeresinde ailece ıstakoza dönmüştük. Kıvanç’ı nasıl korurum diye korkuyordum. Fakat, uyku saatlerinde gölgede olmak üzere, tüm gün güneşte olmasına rağmen, beyaz tenli olmasına rağmen ve sürekli tshirt giydirmediğim halde Kıvanç hiç kızarmadı! Çocuğu düşünmekten kendimize güneş koruma kremi almamıştık, hepimiz kızardık, yandık, soyulduk ama ona hiçbirşey olmadı! (Çok şükür!) O yüzden gönül rahatlığıyla Bioderma’nın mineralli güneş kremini alabilirsiniz. Hem de paraben veya kimyasal içermiyor. Güneşe çıktığımızda genelde sabah saatleri oluyordu, kemikleri D vitamini alabilsin diye ilk 15 dakika kesinlikle güneş koruyucu kremi sürmedim. Daha sonra gölgede güneş kremini sürüp 10 dakika bekledikten sonra güneşe çıkardım. Akşam banyosundan sonra da cildini güneşin kurutmasını engellemek amacıyla Bioderma Abcderm nemlendirici sütünü sürdük.

Bebeğinizin güneş yanığı olabileceğini göz önünde bulundurarak, tatile giderken mutlaka yanınızda yanık kremi götürmeyi unutmayın. Ben bunun için hem kendimize hem de oğlumuza sudocrem kullanıyorum. Yanıklarda birebir! Ayrıyetten Bepanthol merhem de yanıklarda çok işe yarıyor.

He bir de yanınızda sinek ilacı götürmeyi unutmayın! Doktorumuz sinek ilaçlarına, içinde kimyasal olduğu için karşı. Ama prize takılan sinek ilaçlarını, bebeğin uyuduğu odaya değil koridora takabileceğimizi söylemişti. Her ne kadar tel olan camdan havalandırsakta, odayı temizlemeye geldiklerinde kapıyı açık tuttukları için içerisi sivri sinek doluyor. Her akşam minimum 5 tane öldürmüşüzdür.

Yanımda götürdüklerimin listesini, kullanıp kullanmadıklarımın hepsini yazacağım. Kıbrıs öyle sıcak biryer ki gece-gündüz incecik giysilerle gezebiliyorsunuz, heryer orası kadar sıcak olmayabilir o yüzden bu listeyi çok dikkate almayın ama yinede örnek olması açısından önce giysilerden başlamak istiyorum. Bunlar 1 haftalık tatilde yanımda götürdüklerim.Giysiler;4 tane yarım kollu badi, 3 tane uzun kollu badi, 4 tane yarım kollu tshirt, 3 tane atlet tshirt, 3 tane penye şort, 1 kumaş şort, 1 kot şort, 2 gömlek, 3 tane mayo, 1 parmak arası terlik, 1 crocs, 1 sandalet, 1 kot mont, 3 tane uzun kollu, ince triko kazak, 2 adet penye battaniye, 1 tane plaj havlusu, 1 tane mantar şapkaÇıtçıtlı badiler haricinde neredeyse hepsini giydirdim. Sabahları kahvaltıya mayosunun üstüne yarım kollu tshirt giydirip indiriyordum. Gün içinde çıplak olduğu için, giysiye yada 2 tane bezden başka birşeye ihtiyacımız olmuyordu 🙂 Akşamları duştan sonra uyuduğu için akşam yemeklerinde giydireceğim süslü giysilerin hiçbirini giydiremedim! Yıkadıktan sonra rahat birşeyler giydirmem gerekiyordu, çünkü odaya geldiğimizde bebek arabasından alıp aynen yatağa koyuyordum, uykuya devam ediyordu. Yatırabileceğim rahatlıkta şeyler giydirmeye özen gösterdim.

Tatile giderken iyiki baston araba yerine kocaman olan bebek arabamızı almışız. Port bebe çok işe yaradı! Biz Kıvanç’a Kraft Twist almıştık. Oturmaya başlayana kadar kullandık, hiç durmuyordu. Yamaç olmadan dışarı çıktığımda mahvoluyordum çünkü hep kucak istiyordu. Daha sonra anneanneye gittiğimizde kullanmak üzere Chicco Snappy baston puset aldık. O pahalı arabada durmayan çocuk, ucuz arabasını çok sevdi 🙂 Hemen birtane de eve aldık. Asansörsüz binada oturduğum için hem taşıması kolaydı, hemde Kivi çok seviyordu. Dolayısıyla o kocaman bebek arabasını bir kenara koymuştuk. Tatile giderken, akşamları yorulup uyuyacağını akıl ettiğimden, yatak olabilen bebek arabasını almak çok mantıklı geldi. Götürürken taşıması zor olacaktı belki ama çok işe yarayabilirdi. Aynen de öyle oldu! O araba hayat kurtardı! Akşam yemeğe indiğimizde Kıvanç uyuyordu, yatırıyordum. Rahat rahat yemek yiyip sohbet edebiliyorduk. Benden tavsiye!

Tatile gitmeden önceki aylık doktor kontrolumuzde, doktorumuz tatilde gerekebilecek ilaçları vermişti. Antibiyotik, ağrı kesici, sinek kovucu krem, böcek ısırmasına karşı jel, göz damlası, burun spreyi vs. Çok şükür ağrı kesici şurup dışında hiçbiri gerekmedi. Bazı bebekler tatilde ishal olabiliyormuş, neyseki biz yaşamadık ama dikkate alınmalı!

Giderken yanımda Kivi’ye yiyecek götürecektim. Toz halinde tarhana, ev yapımı yoğurt, meyve püresi, cici bebe, labne vs. Ama daha sonra doktorla konuştuğumda artık yaşına yaklaştığı için sofradan beslenebileceğini söyledi. Yani otelde pişen yemeklerden yedirebilirdim. Normalde bebeklere, böbrek gelişimini olumsuz etkilediği için tuz yasak ama otel yemekleri zaten çok tuzsuz oluyor diye içim rahattı. Sabahları kaşarlı tost, yumurta, tereyağ yedi. Öğlen sebze çorbası ve patates püresi yedi. Akşamüstü de meyve yedi. Kocaman muzu mıncıklaya mıncıklaya yemekten çok keyif aldı. Armutu dişleye dişleye ufacık yapmasını izlemekten de ben çok keyif aldım 🙂 Evde o kadar rahat yemek yemesine izin vermiyorum ama keşke öyle rahat bir anne olabilsem de o da özgürce takılabilse! Zaman zaman öğlen makarna verdim, mama sandalyesinin önüne döktüm kendisi küçücük parmaklarıyla tutup ağzına götürdü, yedi. Ne kadar mutlu olduğunu eklediğim fotoğraflarda da görebilirsiniz 🙂 Ben normalde de günde 3 öğünden fazla yedirmiyorum çünkü hala anne sütü içiyor Kıvanç. Hatta zaman zaman gün içinde hiçbirşey yemek istemiyor yanlızca anne sütü içiyor. Tatilde de gün içinde çok yorulduğu için akşam yemeğine inerken uyuyakalıyordu, birşey yemiyordu. Gece de me.me emiyordu.

Kıvanç’ın bavuluna koyduklarım;

– Badi
– Mayo
– Plaj Havlusu
– Tırnak makası, tarak
– Güneş kremi
– Şampuan
– Nemlendirici losyon, temizleme solüsyonu
– İlaç; sinek kovucu, böcek sokmasına karşı krem, ağrı kesici şurup ve fitil, antibiyotik, ateş düşürücü, Sudocrem, Bepanthol merhem, Dentinox diş jeli, burun spreyi, burun aspiratorü, vitamin, ateş ölçer
– Çorap
– Alt değiştirme örtüsü
– Bebek bezi
– Poposunu silmek için Islak mendil
– Günlük kullanımdaki Islak mendil
– Biberon, mama kaşığı
– Battaniye
– Odada prize takılan sinek ilacı

Bize bunların dışında hiçbirşey gerekmedi. Ben çok pimpirikli bir anne değilim, Kıvanç’ı havuza da soktum, otelde bıraktım yerlerde de emekledi, otel yemeklerinden de yedirdim, klimalı yerlerde de durdu, öğle uykusu için odaya da çıkarmadım, salıncakta yada şezlongta uyudu, üstüne sürekli tshirtte giydirmedim çırıl çıplak dolaştı. Çok şükür sıfır sorunla ilk tatilimizden döndük. Biliyorum o endişe içten geliyor, kontrolsüz oluyor ama bırakın özgür kalsın. Ne kadar titizlenirseniz o kadar sorun çıkıyor. Tatili hem çocuğunuza, hem de kendinize zehir etmemek adına ana önlemleri alıp gerisini oluruna bırakın. Güneş kremi tatilinizin başrolü olsun. İyice araştırmadan, tatile gitmeden önce en az iki kere denemeden bebeğinizi orada güneşe çıkarmayın.

Kıvanç gözlem yapmayı çok seven bir bebek, çok fazla oyuncak meraklısı değil. O yüzden yanımda birsürü oyuncak götürmedim. Birkaç araba, oyuncak telefon, birtane kitap götürdüm. Kumda oynaması için de klasik olarak kova kürek takımı aldık. Fakat ilk gün farkettikki kova kürek için daha biraz erken, kendi kendine oyun kuramadığı için o oyuncaklar onu oyalayamıyor. Onun yerine kuru kumla ya da suyla oynamak istiyor. Güneş kumu çok ısıttığı için plajda Kıvanç’ı elleri, dizleri yanar diye özgürce yere bırakamıyordum. Ama akşamüstü saat 5’ten sonra kumun sıcaklığı geçince kocaman plajda beyaz küçük bir popo saatlerce emekleyip durdu 🙂 Gün içinde sürekli denizde de duramayacağımız ya da kucağımızda tutamayacağımız için ona resimlerde de göreceğiniz küçük bir şişme havuz aldık. Bazen içini kumla, bazende suyla doldurduk, oyuncaklarını da içine attık, oynadı 🙂

Kıvanç tatilde otelin göz bebeği oldu. Herkese gülümsedi, herkesle iletişim kurdu. Plajda, havuzbaşında, otelin içinde emekleyerek insanların masasına gitti, laf attı, kendini sevdirdi. Hiç tanımadığımız insanlar gelip onu öptü, fotoğraf çektirdi, sarıldı. Ben doğduğundan beri kimseye dokundurtmuyordum ama artık insanlarla iletişim kurmayı öğrenmesi açısından en azından tatilde serbest bıraktım.
Öğle yemeklerinde restoranda birsürü çocuk olduğu için genel olarak sorunsuz yemeklerini yedi. Etrafı izlerken nasıl yediğini o bile anlamadı 🙂 Tatilde normalinden çok daha hareketli olduğu için iştahı gayet açıktı. (Keşke hep öyle olsa!) Genel olarak yemek saatlerinde çocuklu ailelerin yan masasına oturmanızı tavsiye ederim. Diğer çocukları izlerken hem kendi yemeğini yerken keyif alıyor, hem de size yemek yemek için vakit kalıyor.

Bir haftalık tatil hepimizin bataryasını doldurmaya yetti. Tatil dönüşünde yanımızda bronz bir ten, rengi açılmış saçlar, birkaç kilo, iki tane diş, harika anılar, birsürü gülümseme ve bir tane deniz kabuğu getirdik. Bizim ilk tatilimiz gerçekten unutulmaz oldu! İnşallah sizlerinde öyle olur! İyi tatiller…

Tatile gidecekler için yazıyı hızlıca yetiştirmeye çalıştım, aklıma gelmeyen birçok ayrıntı vardır elbet, sormak istedikleriniz olursa sorularınızı severek yanıtlarım.

Sevgiler

Veee beklenen fotoğraflarrrr…


18 Yorum

 1. burcueral dedi ki:

  Merhaba cagla hanim bu yazi cidden super oldu bana cunku agustos ayinda kibrisa gidicegimiz icin nasil yapicam o sicakta diye dusunuyodum ilk tatilimiz cunku bizimde.efede beyaz tenli sıkıntı cekerim diye dusunuyorumm.bu yazdiklarinizi bende uygulucam efe icin:)) bu arada benim esimde hentbolcu tesadufen takip ediyodum esimle bakarken soyledi tanidigini esinizi.instagramdada takip ediyorum sizi.kiviyide opuyoruz efeyle:)

 2. arzu göçer dedi ki:

  Fotoğraflariniza bayildi çagla ablacim merak ettigim fotoğraf makinenizin markasi nedir acaba

 3. Anonymous dedi ki:

  Çağla Hatice ben. Zeynep bade nin annesi Ceyda düvenci muhabbeti olmuştu ta tatlım Kusra bakma içime dert oldu ig engel koymuştun çok güzel bir tatil olmuş bizde haftaya cuma gidiyoruz ilk tatilimiz Zeynep ile ailecek tekrar birbirimizi takipte olmamız dileği ile sevgiler tatlım

 4. Rica ederim sorun değil, iyi tatiller 😉

 5. Fazilet kılıç dedi ki:

  oyyyyyyy maşallah size ya. Allah nazarlardan saklasın. Artemis bizim balayı otelimiz. valla bebiş olunca ilk tatile de oraya gideriz. Çook tatlısınız. tüüü tüüü

 6. Çok tatlı maşallah kıvanç 🙂 Mutluluklar 🙂

 7. Secil Celik dedi ki:

  Cagla hanim cok yardimci olucak yaziniz. Koca bir bavul yapmaktan vazgectim kizima bu listeyi ornek alicam 🙂 Kivanc cok tatli resimlerde de super cikmissiniz ailenizle huzurlu mutlu gunler dilerim..

 8. Hrikaaaaa,acayip moral oldu bu bana..Cumartesi oğlumla ilk tatilimize çıkıcağız.O kadar endişeliydimki anlatamam..Bilgiler ve fotolar için çok mersi..Özellikle puset konusunda emin oldum şimdi,bastonumu yoksa twistimi derken kesinlikle artık twisti alıcağım..Umarım bizde siz gibi harika bir tatil geçiririz:)

 9. Fethiye dedi ki:

  Çok güzel bir tatil olmuş bebek için. Hasta olduk heme birde Fenerli resmine.

 10. Anonymous dedi ki:

  çağla hanım hamilelikte çatlak önleyici bir şey kullandınız mı birde eski kilonuza ne kadar zamanda dondünüz?

 11. Merhaba, bunun ıcın blogdakı dogum kıloları baslıklı yazıyı okuyabılırsınız. Sevgıler

 12. Dilay dedi ki:

  Resimlere bakarken yüzümde kocaman bir gülümseme 🙂 Kınavçç çok tatlısın annemmmm..Bu yaz bizde ilk tatilimize çıkıcaz oğlumla önerilerinizi mutlaka dikkate alacağım ,benim için faydalı bir metindi.Sevgiler.

 13. Alef dedi ki:

  Eczanelerde satılan lavanta yağından bebeğinizin badisine veya çarşafına belirli aralıklarla birkaç damla damlatırsanız asla sinek gelmez kimyasal sinek kovuculara gerek kalmıyor, yıllardır deniyorum bilginiz olsun, ayrıca ishale karşı yanınızda NBL ATP marka toz prebiotik götürmenizi öneriririm yoğurduna karıştırıp yedirirseniz ishali anında kesilir

 14. Bilgi dedi ki:

  Ellerinize sağlık çok güzel bir yazı olmuş
  Kıbrıs otel arayışı yaparken Oğlumla tam yerine geldi

 15. Merhaba, Kıbrıs’ta tatil için otel ararken tesadüfen sitenizle karşılaştım. Resimler çok güzel, oğlunuzla mutlu sağlıklı uzun bir ömür geçirmenizi dilerim.
  Kaya artemis ve Acapulco otel arasında gidip geliyorum. Benim kızım 2 yaşında, eylül başı gibi tatil yapmayı planlıyoruz. Siz gittiğinizde hangi aydı acaba? Bir de otelin içerisinde mini club, çocuk parkı gibi aktivite alanları var mı? Sevgiler,

Yorum bırak (*Yıldızlı alanların doldurulması zorunludur)

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.