Hamilelikte cinsel yaşam hakkında sıkça soru alıyorum. O halde bu konuyu biraz konuşalım istedim. Çoğumuzun konuşmaya, sormaya çekindiği bu konu hakkında internette çokça bilgi kirliliği var. Bu konu hakkında size birkaç kaynak önereceğim. Öncelikle ikinci bebeğini bekleyen bir anne olarak sizinle fikrimi paylaşmak isterim.

Hamilelikte cinsellik çiftlerin oldukça çekindiği ve yaşayıp yaşamama konusunda arada kaldığı bir konudur. Bu birçok ailede soru işaretleriyle bakılan bir durum. Cevabına gelince, bunun tek bir cevabı yok. Kişiden kişiye değişecek bir konu olduğu için, çiftlerin ruh ve beden haline göre kendi aralarında karar verip, aralarındaki cinsel sıklığı belirleyeceği bir durumdur. Bazı çiftler gebelik halinden etkilenmeyip cinsel hayatına da normal hayatı gibi devam ederken, bazı çiftler doğuma kadar cinsel birlikteliklerine ara verirler. Eğer bu karı- koca arasında soruna yol açmıyorsa sakin bir dönem olarak atlatılır. Sorun olduğunu farkettiğinizde de bu konuda eşiniz ile konuşup, gerekirse bir kadın doğum uzmanı ya da psikologtan yardım almakta fayda vardır. Unutmayın, çiftler arasında iletişim çözüme giden yolda en büyük adımdır.

Gebelikte ilk 3 ay düşük riski yoksa cinsel yaşam normal seyrinde devam edebilir. Fakat kadınların hormon değişimi, bulantı, halsizlik sebebiyle eşlerinden uzaklaştığı ya da erkeklerin gebeliğe zarar veririm korkusuyla yaklaşmaya çekindiği bir durum ortaya çıkabilir. İkinci 3 ayda hormonların normal seviyeye gelmesi ile cinsel istekte artış gözlemlenir. Üçüncü 3 ayda bedensel değişimler, ağırlaşma, sebebiyle tekrar cinsel isteksizlik ortaya çıkabilir.

Hamilelikte bazen bedensel/ hormonsal değişimin yanı sıra bir de psikolojik değişimler sebebi ile de kadınlar cinsellikten uzaklaşabilir. Annelik duygusu ağır basan kadınlar ruh hali sebebi ile eşinden ve cinsellikten uzaklaşabilir. Bebeğine odaklı bir hayat sürerken, gebeliğin devamında bu duyguları değişebilir. Fiziksel bir rahatsızlık olmadığı sürece gebelikte cinsel ilişkinin zararı yoktur. Aksine rahim kaslarını harekete geçirmesi sebebi ile doğumu kolaylaştırdığı için doktorlar tarafından doğum yapılacak güne kadar cinsel hayatın sürekliliği önerilir.

Hamileyken cinsel hayatınızın devam edip etmediği konusunda endişeleriniz varsa mutlaka bir uzmandan fikir almanızı öneririm.

ilkadımlar_banner_socialmom250x600

 

Konuyla ilgili uzman yazıları için buraya tıklayabilirsiniz.

Sevgiler,

Socialmom

Çağla Düvenci Sönmez


Yorum bırak (*Yıldızlı alanların doldurulması zorunludur)

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.