“Prima ile Bebekler Keşfediyor – Socialmom Annelere Soruyor”

socialmom_banner_250x600-2Prima ve Socialmom olarak, en sevdiğiniz bloggerlar’ın çocukları ile ilişkilerine, aile hayatlarına ve  bebek bakımı hakkında sahip olduğu bilgilere dair gerçekleştirdiğimiz ropörtaj serisine hoşgeldiniz! İlk ropörtajımızı nam-ı diğer Gebbe Pınar ile yaptık ve o güzel enerjisini birazdan okuyacağınız cevaplarından bile hissedebileceğinize eminim.

•  Peki Gebbe Pınar kimdir?

Öncelikle insan olmaya çalışan bir kadın, anneliği öğrenen-oğlu llgaz ile büyüyen bir anne, Dünya Ebeler Günü’nde doğan bir Ebe, Geb-be Hamile Danışmanlık Merkezi ’nin kurucusu, Geb-be blog yazarı, her şeyin pozitifini görmeye çalışan ben Pınar MALLI…

• Bebek sahibi olmaya nasıl karar verdiniz?

Şu yaşıma kadar çocuk sahibi olmalı mı / olmamalı mıyım gibi bir tercihim olabileceğini hiç düşünmedim. Gelecekte hayal ettiğim hamile ve anne bir Pınar hep vardı. Eşimin bu konu ile söylediği tek şey aşkımızın bana benzeyen, ama ikimizin meyvesi olmasını istemesiydi. Benim için ise, çocuk yapmak bir birini seven kadın erkek için önce ruhta, sonra bedende filizlenen aşkın, ele avuca gelmiş haliydi çocuk. Karı koca hayatından, çekirdek aile kıvamına gelip hayatı hep birlikte çitlemekti çocuk. Ömrümüze ömür katacak, göz açıp kapayıncaya kadar geçen hayatın, bizden olan Rabbim tarafından bize emanet edilen parçasıydı çocuk. Bu emaneti almak için de evliliğimizin dördüncü yılında da kararımızı verdik.

 

IMG_6598• Hamilelik süreciniz nasıl geçti?

İlk üç ay zordu. Kanama sebebi ile düşük tehlikem vardı. Bu yüzden sevdiklerimize haykıra haykıra söylemek istediğimiz şey fısıltı ile çıkıyordu, sevinçli haberi duyurmak kolay da her hangi bir kayıpta taziye ağırlamak ağır! ilk üç ay diyorduk ilk üç ay bir geçsin… Dualar ile sabır ile dikkat ederek geçti. Bir de baktık ki kansızlık savaşı, gebelik şekeri ile renklenen hamilelik egzersizleri ile dinçleşen, içsel olarak doğuma hazırlık ile dinginleşen, hamilelik günlüğü hazırlarım ile şenlenen, büyüyen göbeğim ile güzelleşen bir hamilelik geçirdim.

 

 

 

 

IMG_6600

• Bebeğinizi kucağınıza aldığınızda hisleriniz ne oldu? 

Şükür olsun ki doğal bir doğum nasip olmuştu. İlaçlanmadan, uyutulmadan bebeğimi doğduğu gibi karşılayabilme şansım oldu. En çok istediğim ten tene temastı ve Ilgaz oğlum oradaydı… Göğsümde… Hayata yumuşacık ve aceleye gelmeyen bir merhabaydı bu! Yabancı olmadığı yerde: Sıcacık… Islak Islak… Minicik… Gözü gözüme değdi… Eridim! Ağladı ilk, sesimi ve kalp atımlarımı duyunca sustu! Göz göze geldik, boncuk boncuk gözleri ile bana bakıyordu…

Sanki hep yapmış gibi mememi buldu ve emmeye çalıştı! Içimde tarifsiz duygular patlıyordu! Eşim gülücükler saçıyor ve birlikte emek vererek Ilgaz’a kavuşmak nasip olduğu için dua ediyorduk ve aşıktık hem de çok…

 

IMG_6602• Blog yazmaya hangi aşamada karar verdiniz?

Geb- be’yi yani hamile danışmanlık ve doğuma hazırlık okulumu ilk kurduğumda Web sayfamda doğum, emzime, hamilelik, bebek bakımı lohusalık Hakkında bilgilendirme için hamileler ve anneler için Ebe Pınar Gözünden diye yazılar yazıyordum ama hamile kalınca Gebbepınar günlükleriyle; birinci üçüncü –beşinci hamileği olsa da , sadece hamileliği düşünse de, “yalnız değilsin” diyebilmek, bizden uzakta olan aile üyelerimizi de, beni sosyal medyada da bırakmayan kalbi aydınlık insanlara bizim sürecimize ortak etmek… Evler ayrı olsa da: baktığımız bilgisayar/telefon ekranlarında bu yazılarda bi tebessümde belki bir göz yaşında buluşmak, kahvelerimizin/çaylarımızın buharını birbirimiz ile buluşturabilmek.
Bu konuların odağında biri olarak; “sen bu işi bilirsin, sana birşey olmazların” omuzlarımda bıraktığı yükü paylaşmak için gebbepınar günlüğü diye de bir bölüm açarak hamileliğim, doğum ve annelik maceram ile yazmaya devam ettim diğer yazılarım ile birlikte. Blog içinde Blog oldu :))

 

• Bebek bakımını öğrenmek için bloglar doğru içeriklere sahip mi?

Öğrenmekten ziyade samimiyeti yüksek annelik tecrübelerini dinlemek, bir tek benim başıma geliyor dediğimiz şeylerin aslında çoğu annenin başına geldiğini görmek içimizin rahatlaması açısından faydalı olabiliyor. Ancak annelik tecrübesi ayrı bilgi almak ayrı diye düşünüyorum. Konu bebek ise, annenin sağlığı ise, yapılacak şeyler uzman gözünden geçmeli, bilimsel kanıta dayalı bir temeli olmalı. Bloglarda ele alınan konular emsal teşkil edebilir ama eğer bir hastalık ise anlatılan bebeğe özel olduğu geçirmek için aşılan aşamaların yine bebeğe özel olduğu unutulmamalı. Bloglardan alınan bilgiler kendi hayatlarımıza kopyala yapıştır edilmeden kendi akıl süzgecimizden geçip bu konu hakkında bilirkişi desteği önemlidir.

 

IMG_6370• Bebek bakımı konusunda yeni annelere önerileriniz nelerdir?

Öncelikle, bebeğinin bakımına ilişkin konuları hamilelikte okumalı ve mümkün ise eğitimlerine gitmeli. Bebeğinizi kucağınıza aldığınız gibi maraton başlıyor pek vakit kalmıyor okumaya. Hamilelikte okuduklarınızın, prova yaptıklarınızın gerçekleştiğini görmek hem güvenli bir bakım sunmanıza yardımcı oluyor hem de anneliği kolaylaştırıyor.

Yeni anneler için ise: destek istemekten çekinmesinler… Sıkıştıklarında bakabilecekleri Bebek bakımı ve gelişimi için başucu kitap edinmelerini ve annelik iç güdülerine güvenmelerini öneririm.

 

• Bebeğinizin gelişiminde hangi kaynaklardan faydalandınız?

Hamilelikte baby center takip ettiğim uygulamaydı ama son üç son iki gibi doğumumun başlamasına ilişkin bir baskı ile karşılaşmak istemediğimden takibi bırakmıştım. Bebeğinizin ilk yılında sizi neler bekler kitabı ve emzirme sanatı kitabı her zaman baş ucu kitaplarım olmuştur.

• Bebeğinizin ilgi alanlarını ne zaman farkettiniz?

Hamilelikte… Ne zaman sevdiğim bir müzik çıksa hemen tepki veriyordu. Anne karınındayken babasının okuduğu türkülere doğduktan sonra sakinleşerek tepki vermesi, bir müzik çıktığında ellerini benzer ritmimde çırpması bizi de heyecanlandırıyor.

 

(null)• Bebeğinizin keşif alanları ile ilgili destekleyici yönlendirmeler yapıyormusunuz?

Evet, mesela evde sürekli göz göze olduğumuz için herşey güvenlik önemlileri alınarak düzenlendi ama kilit takılmadı. Onun içlerini keşfetmesi için hep hazır. Hava çok soğuk olmadığı sürece gün içerisinde dışarıdayız. Bir gün park bir gün deniz kenarı bir gün çayır çimen dokunması, sürünmesi, kirlenmesi serbest 🙂 Markette, pazarda kısaca hayatın içinde hep birlikteyiz izole etmeden. Ayrıca Ilgaz ile aynı dönem doğumlu arkadaşlarını özellikle bir araya getirmeye çalışıyoruz anneleri ile birlikte.

• Bebeğinizin verdiği mesajları doğru okuyabiliyormusunuz?

Zaman Zaman, ilk kırk günde çıkardığı sesler, ağlamalarını ayırt edebilir hale gelmiştim. Ama şimdi 12 aylık dış dünya ile ilgilisi yok yüksek takip etmekte zorlanıyorum o mesajları 🙁 açlık ve alt bakımı için ise gözüne bakmam kafi :)) Şimdilerde söylediği iki üç kelime, elleri ve gözleri ile istediğine kitlenmesi evde sessiz sinema oyunuyormuşuz gibi bize de bir eğlence 🙂

 

Pınar’ı takip edebileceğiniz platformlar: 

Web: www.geb-be.com

f: www.facebook.com/GebbeHamileDanismanlikHizmetleri

t: www.twitter.com/mallipnar

ig: www.instagram.com/gebbepinar

www.prima.com.tr 

Pınar ile yaptığımız ropörtajdan umarım keyif almışsınızdır! Bir sonraki ropörtajda görüşmek üzere…

Sevgiler,

Socialmom

 


Yorum bırak (*Yıldızlı alanların doldurulması zorunludur)

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.