Doğum öncesi anne alışverişi hepimizin en çok aklını karıştıran konulardan biri. Aynı bebek alışveriş listesinde olduğu gibi anne listesinde de birçok kalem var ve mevsimsel farklılıklar gösteriyor. Bir diğer faktör de doğum şekliniz. Örneğin normal doğum yapacaksanız pijama giyebiliyorsunuz ama sezaryen doğumda anneler/ hemşireler gecelik giymenizi öneriyorlar. Çünkü sezaryen dikişi sebebi ile karına direk temas edecek lastikli birşey olmamalı. Benim listemde hem gecelik takımları hem de pijama var. İlk doğumumda da listemde pijamam vardı, giyebilmiştim, o yüzden bu listeye de ekledim. Tabii tercih sizin. Diğer ürünler için de ihtiyaçlarınız doğrultusunda karar vermenizi öneririm. Bunlar benim listem ve sizlere yol göstermesi için paylaşıyorum. 

 

 • Çatlak kremi: Doğumdan sonra bir süre daha kullanmanızı tavsiye ederim. Ben ilk hamileliğimde doğal yağları tercih etmiştim. Bunda da bazen argan yağı bazen de hindistan cevizi yağı kullanıyorum. 34. haftadayım henüz hiç çatlağım olmadı. İlk doğumumda da olmamıştı çünkü doğum sonrası bile vücudum toparlanana kadar sürmeye devam etmiştim. Çatlakların en önemli sebebinin cildi nemsiz bırakmak ve ani beden değişimleri olduğunu unutmayın!
 • Göğüs pedi: Emzirme sonrası göğüsünüzden gelen sütün çamaşırınızı ve giysinizi kirletmesini/ yara olmasını önler. Organik/ normal göğüs pedlerini tercih edebilirsiniz. Evde göğüs kalkanı kullansanız da dışarıya çıkarken çamaşırdan taşan sütler için kurtarıcı niteliğinde oluyor. 
 • Meme ucu kremi : Hamileliğinizde memeyi emzirmeye hazırlamak için 32. haftadan itibaren kullanmaya başladığınız kremi emzirme sırasında ağrılarınız geçene kadar kullanmaya devam etmelisiniz.

 

 

 • Emzirme Minderi: Doğumunuz sezaryen olacaksa, dikişiniz sebebiyle bebeğinizi kucağınızda tutmakta zorlanabilirsiniz. Emzirme yastıkları bebeği memeye yaklaştıracağı için işinizi kolaylaştıracaktır. Ama normal bir baş yastığı da çözüm oluyor, aklınızda bulunsun. 
 • Göğüs pompası: Eğer doğum sonrası sütünüzü sağmanız gerekiyorsa almanızda fayda var. Yoksa gerek duymayabilirsiniz. Eğer almayı düşünürseniz çift taraflı, bebeğin emiş ritmiyle aynı, otomatik ev tipi sağma makinelerini tavsiye ederim. Süt sağma pompası aynı zamanda annenin özgürlük bileti oluyor, 1-2 saat anne- baba saati yapmak için dışarı çıktığınızda bebeğiniz biberon ile anne sütü alabiliyor. İlk doğumumda yapmadım ama bunda mutlaka yapacağım. 
 • Süt saklama poşeti: Sağdığınız sütleri stoklamanızda oldukça yardımı olacaktır. Unutmayın sağılan süt dışarıda 3 saat, buzdolabında 3 gün, deepfreeze de 3 ay saklanabiliyor. 

 

 

 • Göğüs kalkanı: Göğüs pedi yerine göğüsünüzün hava almasını sağlayan bir yapısı var. Hem de göğüsünüzden sızan sütün ziyan olmasını engelliyor.

 

 • Gümüş göğüs kapağı: Emzirmenin ilk günlerinde bebeğin meme ucunu doğru kavrayamaması ya da meme ucu dokusu sebebiyle meme ucunda çatlama ve yaralar olabiliyor. Benim yeni keşfettiğim gümüş göğüs kapakları yurtdışındaki anneler tarafından çokça öneriliyor. Gümüşün ve anne sütünün birleşimiyle ortaya çıkan mucizevi iyileştirme hızı benim listemin en önemli ürünlerinden biri olmasını sağladı.

 

 • Emzirme sütyeni: Emzirme sırasında büyük kolaylık sağlıyor. Omuzdan ya da önden çıtçıtlı modeller çok rahat oluyor. Emzirme sütyenini doğum sonrası süt dolarak değişecek göğüs bedeninizi düşünerek 1 beden büyük almalısınız. 5 adet alınabilir. Fakat dikkat etmeniz gereken bir faktör var ki o da göğüsü üstten kesmeyecek bir sütyen olması. Çünkü göğüsü kesince süt kanallarının tıkanma ihtimali doğuyor.
 • Emzirme atleti: Emzirme sütyeniyle aynı mantıkta fakat kışın doğum yapacak kişiler için emzirme atletleri daha kolay oluyor. Karnınızın ve belinizin açılıp, üşütmenizi engelliyor. En az 5 adet almakta fayda var.
 • Tek kullanımlık iç çamaşırları: Özellikle hastanede ve hastane sonrası evde kullanım için çok rahat oluyor. Paketlerle satılıyor. 1 paket yeterli olabilir.

 

 • Gecelik: Sezaryen doğum yapacak anneler doğum sonrası gecelik tercih ettiklerini ve daha rahat olduğunu söylüyorlar. Pijama altı dikiş yerine değip acıtabiliyormuş. 3-4 gecelik evde ve hastanede yeterli olacaktır. 1 takım da pijama tercih edebilirsiniz. Doğum için modern gecelik bulmanın zorluğunu biliyorum. Bu sebeple bir sonraki yazım sizler için araştırdığım marka tavsiyelerim olacak. 
 • Pijama takımı: Doğum sonrası evde geçirdiğimiz vaktin süresi daha uzun oluyor. Bu sebeple ev içi giysisi olarak pijama tercih edilebilir. 3-4 adet pijama almanızı tavsiye ederim. Emzireceğiniz için göğüsünüzü rahatlıkla açabileceğiniz önden düğmeli ya da çıtçıtlı modelleri tercih edebilirsiniz.
 • Sabahlık: Çoğu gecelik/pijama takımının sabahlığı oluyor fakat bir de 2 adet polar sabahlık almanızı tavsiye ederim. Kışın doğum yapacak annelerin çok işine yarayabilir.
 • Hijyenik ped: Doğum sonrası doğum şekliniz ne olursa olsun kanamanız devam edebiliyor. Hastanede verilen pedler oldukça rahat olsa da giysilerden çok belli oluyor. Doğumun 2.-3. günü ince gece pedleri tercih edilebilir. 3-4 paket almak yeterli olacaktır. Benim bu konudaki tercihim organik pedler oldu.

 

 

Bebek bekleyen tüm annelere sağlıklı bir doğum dilerim. Umarım yazım sizin için faydalı olmuştur. Eğer yazımı beğendiyseniz, Prima.com.tr’de çok hoşunuza gidecek bir diğer konu olan, Bir Doğum Öncesi Partisi Planlama yazısını da okumanızı tavsiye ederim. Ve hala Doğum Öncesi Bebek Alışverişinizi tamamlamadıysanız öneri listemizin yer aldığı yazıya buradan ulaşabilirsiniz. Bir sonraki konum sizin için yaptığım marka araştırmaları tavsiye yazısı olacak. 

Sevgilerimle,

Socialmom


1 Yorum

 1. Anaida dedi ki:

  Cagla hanim paylaştiniz gecelik markasin oyrene bilirmiyim

Yorum bırak (*Yıldızlı alanların doldurulması zorunludur)

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.