Son günlerde Türkiye’de yaşanan çocuk kaçırılma olayları ve çocuk ölümleri biz ebeveynleri oldukça endişeye sürükledi. Çocuk kaçırılma olayları ve buna bağlı çocuk ölümleri son 6 senede 27 bini geçmiş durumda. Altında yatan psikolojik durumdan ve neler yapabilirize dair önerilerden önce size Amerikada yapılan araştırma sonuçlarından bahsetmek istiyorum. Çocuk kaçırılmalarında genellikle ilk önce yabancılardan şüphelenilir fakat yapılan birçok araştırmada bu tip olaylarda faillerin en az  %75’inin çocukları tanıyen aileden ve ya arkadaş çevresinden kişilerin olduğunu, yabancılar tarafından kaçırılan çocukların zarar görme ihtimalinin de diğer gruba göre daha az olduğunu gösteriyor. Yani diyeceğim o ki, her ne kadar devlet bu olaya çözüm olarak “Çocuklarınıza bağırmayı öğretin” dese de, çocukların tanıdığı kişiler tarafından birçok davranışı tehtid olarak algılamayacağına göre, bu durumda daha derin çözüm yoluna gitmek gerekiyor. 

 

 • Çocukları evde, dışarıda, bahçede, hiçbir yerde hiçbir şekilde yanlız bırakmamak gerekiyor.

 • 2-7 yaş arası çocukların çevreye karşı merakının geliştiği bir dönem olduğunu varsayarsak en kontrollü olunması gereken dönem bu dönemdir. Tehlikeye karşı kendini savunamayacak olan çocuk, tehlikeyi ve güvenli ortamı da ayırt etme yetisine de henüz tam olarak sahip değildir.

 • 7-8 yaş grubundaki çocuklara rahatlıkla yabancılara karşı kendini koruma eğitimi verilebilir. Bu durumda okullara ve ailelere çok büyük sorumluluklar düşüyor. Fakat burada da bir uzmandan yardım alınması en doğrusu çünkü çocuğu kendini korumaya yönlendireceğiz derken, farketmeden güven duygusunu zedeleyebilir, “kaçırılma korkusu” verebiliriz. 

 • Ne yazıkki bu tarz suçlara yeterli cezalar biçilmediği için cezalandırma da failler için caydırıcı nitelik taşımıyor. 

 

Okul öncesi çocukları olan anneler eğer çalışıyor ise çocuğunu bakıcı ya da bir aile büyüğüne teslim ediyor. Bakıcılar ile ilgili her ne kadar profesyonel şirketler olsa da, şirketlerin bu kişileri sürekli denetlemesi ve %100 sorumluluk alması imkansız. Akıl sağlığı yerinde gözüken kişiler bile farklı durumlarda farklı tepkiler verebiliyor. Ya da her ne kadar iyi bir insan olsa da dışarıda tehlike herzaman devam ediyor. Aynı şekilde aile büyüklerinin çocukla ilgilenmesi durumunda da ufak bir dikkatsizlik sonucu çocuğunuz parkta bir anda kaybolabiliyor. Düşünmesi bile çok canımızı sıkıyor fakat önlem almak adına bu tür detayları paylaşmak durumundayım… 

 

Yuva ve oyun çağına gelmiş çocuklarda durum daha profesyonel bir hal alıyor. Sabah çocuğunuz servise biniyor, okula gidiyor, dönüşte servisle eve geliyor. Fakat yine aileler herzaman tedirgin. Peşine koruma takmamız, ya da sürekli fiziksel takipte olmamız, hem çocuğun psikolojik gelişimini olumsuz etkiliyor hem de ailelerin bütçesini ve vaktini tüketiyor. 

 Screen shot 2014-06-23 at 1.50.23 PM

Tam da bu kaçırılma olaylarının en zirve yaptığı ve hepimizin gündeminin en baş konusu olduğu sıralarda bir şirket ile iletişime geçtik. Liscon büyük şirketlere güvenlik takip sistemleri üreten bir firma. Genelde kargo ve kişisel güvenlik sistemleri üretiyorlar. Fakat gündemde olanları görünce yeni bir cihaz geliştirmişler. Bu cihaz şuan Türkiye’de yalnızca Liscon tarafından geliştirildi ve yalnızca www.socialmom.com.tr‘de satılıyor. 

 

Bu cihazın özellikleri beni çok etkiledi ve hemen bir adet istedim, kullanmaya başladım. Şimdi size dilim döndüğünce cihazın özelliklerinden bahsetmek istiyorum. Devamında bana anlattıkları teknik kısmını da yazacağım.

Screen shot 2014-06-23 at 1.46.51 PM 

Smartie bir sim kart ile çalışıyor. Araba anahtarlığı boyunda ve şarjı 3 gün boyunca gidiyor. 3 günde bir şarj etmezseniz cihaz aynı cep telefonlarımız gibi etkisiz oluyor. Üzerinde bir S.O.S (yardım) tuşu bulunuyor. Çocuk bu tuşa tehlike anında 3 saniye boyunca basarsa cihaza tanımlanmış 3 cep telefonuna önce arama, daha sonra mesaj ve ardından e-mail gidiyor. Eğer aramaya cevap verirseniz çocuğunuz ile cihaz üzerinden sesli görüşme yapabiliyorsunuz. Eğer cep telefonunu açmazsanız size çocuğunuzun konumu mesaj olarak geliyor. Eğer bunu da görmezseniz hem PC yazılımına hem de e-mailınıza gps üzerinden konum bilgisi geliyor. Smartie‘nin beni en çok etkileyen kısmı çocuğunuz S.O.S tuşuna basmadan da sizin, onun konumunu sorgulayabilmeniz oldu. Çocuğunuzun yerini merak ettiniz, cep telefonunuzdan, Smartie için belirlediğiniz şifreyi, numaraya mesaj atıyorsunuz ve size anında çocuğunuzun konum bilgileri mesaj olarak geliyor. Ya da aynı şekilde aynı numarayı arayarak çocuğunuz ve etrafındaki kişilerin haberi olmadan, cihazdan hiçbir ses çıkmadan ortam dinlemesi yapabiliyorsunuz. Smartie, GPS kapsama alanı dışında olan yerlerde ise GSM baz istasyonları ile konum tespiti yapabiliyor. 

 

Cihazı belli sürelere ayarlayıp, örneğin gün içerisinde saatte bir ve ya 10 saniyede bir gibi, sizin belirlediğiniz süre aralıkları ile size otomatik konum atmasını sağlayabiliyorsunuz. (Bu durumda daha sık aralıklarla şarj etmeniz gerekebilir.) Cihazın aynı şekilde gün içerisinde nerelerde olduğunu görmek için geriye dönük izleme yapabiliyorsunuz.

 

Smartie‘nin GEO-FENCE özelliği ile, önceden belirlenmiş bölgelere giriş çıkışını kontrol edebiliyorsunuz. Örneğin, evde işiniz var ve bakıcınıza çocuğu yakındaki parka götürmesini söylediniz, parkın sizin evinize uzaklığı 500 metre, cihazdan 500 metre alanı belirleyip, o konumun dışına çıktığında size alarm vermesini sağlayabiliyorsunuz. Aynı şekilde siz bulunan ortama uzaksanız da bu ayarı yapıp, yurtdışından bile bu takibi sağlayabiliyorsunuz.

 

Peki cihazı nereye koyabiliriz?

Cihaz anahtarlık boyunda olduğu için çocuğunuzun mont ve ya pantolon cebine, bebek bakım çantasına, okul çantasına, kapşonune koyabilirsiniz. Ya da gizlemek istiyorsanız montuna ya da hırkasına gizli bir cep yapıp sürekli oynamasını önleyebilirsiniz. Çocuğunuzun cihazın varlığından haberi olmaması psikolojik açıdan ve cihazın güvenli kullanımı açısından en doğrusu olacaktır. 

 

Smartie bozulursa ne olacak?

Cihazın 1 yıl garantisi bulunuyor. Eğer bozulma sebebi kullanıcı hatası ise parça değişimi yapılabiliyor.

 

Smartie’yi başka birileri takip edebiliyormu?

Cihaz şifreli bir sistem ile çalışıyor ve sizin belirlediğiniz şifreyi başka kişiler ile paylaşmadığınız sürece takip edemezler.

 

Smartie‘yi çocuklar dışında başka hangi durumlarda kullanabiliriz?

 

 • Saha personeli güvenliği ve takibi

 • Kişisel güvenlik

 • Çocuklar, yaşlılar ve eşlerinizi takip

 • Doğa sporları ile uğraşanlar

 • Lojistik güvenliği ve değerli eşya takibi

 • Kargo, paket takibi

 • Kriminal araştırmalar ve takip

 • Otomobil kiralama ve Küçük motosiklet yönetimi ve takibi

 

 

Diğer Özellikler

 

 • Pil seviye alarmı ve göstergeler

 • Silikon meteryal

 • Saat Alarmı

 • Raporlamalar

 • Web yazılımı

 • Araç çakmak şarjı

 • G – Sensor

 

Cihazın ücreti ne kadar?

 

370 TL + Kdv

 

Bu ürünü satın almak için http://www.socialmom.com.tr/tr/siparis/ tıklayınız.

Bu cihaz şuan sadece www.socialmom.com.tr de satılıyor.


9 Yorum

 1. selim bilgin dedi ki:

  Sn. Yetkili,

  Bu cihazda sadece SMS ile mi konum bilgisi alınıyor? Bunun dışında online konum bilgisi alabildiğimiz bir ara yüz program veya akıllı telefonlardan , harita üzerinden anlık takip sistemi mevcut mu?
  Bu cihazı gerçekten almak istiyorum..
  Lütfen bilgi rica ediyorum..

  İyi çalışmalar..

 2. hikmet şeyhanlıgil dedi ki:

  cihazı satın aldıktan sonraki masraflar hakkında bir bilgiye ulaşamadım. sim kart aylık ücreti artı sizin sistemi kulanma ücreti hakkında daha detaylı bilgi verirseniz sevinirim.

  • admin dedi ki:

   Sistemi ilk 1 yıl ücretsiz olarak kullanıyorsunuz. 1 seneden sonra yıllık üyelik ücreti bulunuyor. Üyeliği gerçekleştirmeden de cihazınızı kullanabiliyorsunuz. Cihaza takacağınız sim kart ücretini dilediğiniz bir operatör firması ile görüşüp kendiniz belirliyorsunuz bu durum bizden ayrı. Daha detaylı bilgi icin mail atmanızı rica edeceğim.

 3. eş takibi dedi ki:

  Fiyat olarakta uygun denemekte fayda var .

 4. Kezban polat dedi ki:

  Merhaba bende cihazınizi anlattığınız kadariyla çok beğendim ama tabi sormam gereken bir çok nokta var en kısa zamanda iletişime geçmek isterim beni ararsanız çok sevinirim 0531 906 40 20

 5. Ilhan kör dedi ki:

  Ben satin almak istiyorum ama aklima takilan seyler var arasaniz biran once kullanmahya baslamak istiyorum

 6. Hakan dedi ki:

  Size ulaşabileceğim bir no varmı acaba cihazı gerçekten almak niyetindeyim fakat sormam gereken birkaç soru var

 7. Merve sayı dedi ki:

  Benım kardeşim down sendromlu ve laftan sözden anlamıyor dışarda kayboluyor ve internette araştırdım cihazınız hosuma gitti mumkunse irtibata geçebilir miyiz sormak istediklerim var

Yorum bırak (*Yıldızlı alanların doldurulması zorunludur)

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.