Bebeğiniz doğduğunda her şeyin hazır olması için size bazı tavsiyeler!

Bugüne kadar ebeveynlik hakkında onlarca kitap okumuş olmalısınız. İnternette ne kadar araştırma yaptığınızı siz bile hatırlamıyorsunuzdur. Bir de doktorunuzun söyledikleri var tabii…

Anne olmak çok heyecan verici bir deneyim ama insanı korkutabiliyor da. Sizi milyonlarca sürpriz bekliyor olacak. Fakat şu üç konudan mutlaka haberdar olmanızda fayda var. Böylece bebeğinizi beklerken kendinizi anneliğe hazırlamış olursunuz.

Bebekler her yorulduklarında uyumazlar
Mantıksız gibi geliyor kulağa ama her bebekte yorgunluk uyku getirecek diye bir standart yok. Hatta denilebilir ki, kimi bebeklerde aşırı yorgunluk uykusuzluk ve huzursuzluğa neden oluyor. Burada önemli olan bebeğinizin gösterdiği yorgunluk belirtilerini doğru okuyup, onu vakitlice yatağına yatırmakta.

Sıkılmış yumruklar, mızıldanma, gözlerini devirme, huzursuz hareketler ve saçlarını çekiştirme… İşte bunlar bebeğinizin çoktan yorulmaya başladığına dair işaretler. Bir an önce uyutup rahatlatmanızda fayda var.

Bebeğiniz birkaç aylık olduğunda, kendi kendini sakinleştirmeyi ve uykuya dalmayı öğrenecek. O vakte kadar sizin bu konuda uzmanlaşmanız gerekecek.

Bakterilere dikkat
Kimi bakterilere maruz kalmak çocuğunuzun bağışıklık sistemini güçlendirir. Kimileri ise hastalanmalarına neden olur ve siz böyle bir risk almak istemezsiniz. Akıllı bakteri kontrolünün ilk kuralı, bebeğinize dokunmak isteyen herkesten önce ellerini yıkamasını istemeniz. Hasta arkadaşları ve aile üyelerini bebeğinizden uzak tutun. Ne var ki bakterilerden ne yaparsanız yapın kurtulamayacaksınız. Bu yüzden kendinizi hastalıklara hazırlamalısınız.

Bebeği sakinleştirmek
Bütün bebekler farklıdır ve farklı şekillerde sakinleştirilebilirler. Ama her bebekte ortak olan birkaç yöntem de yok değil. Örneğin hafif masaj bebekleri sakinleştirmek için birebirdir. Özellikle kızgın ya da üzgün olduklarında böylece onları rahatlatabilirsiniz. Masaj yaparken ellerinize losyon sürüp birbirine sürterek ısıtın ve masaja alnından başlayıp yüzüne doğru inin. Burnuna, yanaklarına ve çenesine masaj yapın. Son olarak boynunu da rahatlatıp masajı bitirin.

Bebeğinizi sakinleştirmenin bir başka yolu da onu ev içinde dolaştırmaktır. Kucağınıza alıp kulağına güzel şeyler fısıldayarak biraz etrafta dolaştırın.

Yeni anne olmuş bir kadın olarak bir çok konuda endişelenmeniz normal. Yapmanız gereken tek şey içgüdülerinize güvenmek. Çünkü ona hamile kaldığınız anda onu ve kendinizi tanımaya başladınız bile. Biraz da tecrübeyle kendinden emin bir anne olacaksınız. Acele etmenize hiç gerek yok.

Bu ve tüm yazılara buradan ulaşabilirsiniz. www.prima.com.tr ye üye olup uzmanların bebek bakımı konusundaki içeriklerine ulaşma ve ücretsiz bez kazanma şansına sahip olun!

Prima SevgiUykuOyun Logo (Beyaz Zemin)

Sevgilerimle,

Socialmom


Yorum bırak (*Yıldızlı alanların doldurulması zorunludur)

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.